Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

AKTUALNOŚCI, strona 2:

Drugoklasiści w krainie polskich legend

Utworzono dnia 10.11.2022

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości uczniowie kl. II rozpoczęli cykl lekcji nawiązujących do historii Polski. 3 XI odwiedziliśmy bibliotekę we Wrocance, gdzie wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej, prowadzonej przez p. Katarzynę Stec. Na początek obejrzeliśmy film edukacyjny dla dzieci, przybliżający nam postaci pierwszych władców państwa polskiego. Z kolei zajęcia przy mapie, obrazującej historyczne stolice Polski, ułatwiły dzieciom  przeniesienie się myślami w tamte czasy. Następnie wysłuchaliśmy dwóch wersji legendy ,,O Orle Białym”. Jedną wersję odczytała nam pani Kasia, drugiej wysłuchaliśmy w słuchowisku, w wykonaniu aktora p. Wiktora Zborowskiego. Porównanie obu wersji pozwoliło uczniom zrozumieć pojęcie legendy i uświadomić sobie jej cechy. Końcowa część zajęć stanowiła nawiązanie do ubiegłorocznych cyklicznych zajęć programowania. Uczniowie mieli za zadanie odszyfrować ilustrację – godło Polski. Dziękujemy Pani Kasi za interesujące zajęcia i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Wych.  A. Zyzańska

N. Barańska

https://photos.app.goo.gl/fpC5MDFPdZTKqgPU9

czytaj dalej... na temat: Drugoklasiści w krainie polskich legend

REPREZENTUJEMY PODKARPACIE!

Utworzono dnia 07.11.2022

2 listopada uczniowie z koła naukowego odbyli niecodzienną wycieczkę do Rzeszowa. Wyjazd odbył się na zaproszenie przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Laureaci programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” uświetnili swoim wspaniałym występem sesję. Wizyta w sejmiku była dla uczniów niezwykłą przygodą. Wszyscy uczestnicy otrzymali super upominki i gromkie brawa!

Po występie trzecioklasiści zwiedzali Stare Miasto i Rzeszowskie Podziemia. Przewodnik zaznajamiał uczestników wycieczki z historią i ciekawostkami miasta Rzeszowa. Dodatkową atrakcją zwiedzania była interaktywna ścieżka. Nie zabrakło ciekawych zabaw i gier edukacyjnych.

E. Głód

Galeria: https://photos.app.goo.gl/iMYGTK11kJ93hoQV8

Film: https://fb.watch/gAu3lZWsfW/

 

czytaj dalej... na temat: REPREZENTUJEMY PODKARPACIE!

PRZERWA NA CZYTANIE-relacja

Utworzono dnia 07.11.2022

Jak można spędzić przerwę w szkole? Co robić, jeśli się nam nudzi? Można jeść bułkę, jabłko lub rozmawiać z kolegą, gapić się na smartfon albo na koleżankę.  Można też poczytać książkę z biblioteki, sobie samemu po cichu lub komuś drugiemu na głos.

W dniu 28.10.2022 przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Każdy uczeń mógł wybrać sobie  z wiklinowych koszy różne książki do czytania. Tak dla relaksu, tak po prostu dla przyjemności czytania. Nie wszystkich udało się namówić, ale niektórzy zaczytali się mocno!

Na pamiątkę wszyscy mogli wykonać sobie zdjęcia w ,,książkowej'' fotobudce  znajdującej się na korytarzu szkolnym. Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do akcji bicia rekordu w czytaniu. To był bardzo miły dzień . Zachęcamy inne szkoły do udziału w akcji. Nasza placówka przeprowadziła ją po raz drugi i już czekamy na kolejne.

Galeria: https://photos.app.goo.gl/atrGGxrLGLVnpFVz7

Film: https://drive.google.com/file/d/1kyeTmESdEsC7LN0pLjlcVN76eBGhcSI7/view?usp=share_link

M. Pachana

czytaj dalej... na temat: PRZERWA NA CZYTANIE-relacja

Na przeziębienie najlepszy syrop z czosnku!

Utworzono dnia 04.11.2022

Uczniowie kl. III samodzielnie przyrządzali miksturę o właściwościach leczniczych. Do wykonania syropu na przeziębienie trzecioklasiści potrzebowali czosnku, miodu i cytryny. Wszyscy wiedzą, że czosnek ma wiele zalet i działa jak „naturalny” antybiotyk. Wyciskanie go nie było łatwe, ale dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. W klasie i na szkolnym korytarzu długo unosił się specyficzny zapach.

E. Głód

https://photos.app.goo.gl/momzgDhhjJrvwhVG9

czytaj dalej... na temat: Na przeziębienie najlepszy syrop z czosnku!

Szkolny Kącik Logopedyczny

Utworzono dnia 03.11.2022

Kiedy terapia logopedyczna jest skuteczna?

Terapia logopedyczna to proces, który wymaga określonego czasu na pokonanie dostrzeżonych trudności komunikacyjnych. Postawienie diagnozy to dopiero pierwszy krok w kierunku osiągnięcia celu,  jakim jest prawidłowa wymowa. W szkole podczas zajęć z dzieckiem oprócz ćwiczeń wymowy, prowadzony jest trening różnych obszarów rozwojowych dziecka, które wpływają na prawidłową mowę. Bez zaufania dziecka do terapeuty i stworzenia poczucia bezpieczeństwa, nie udałoby się osiągnąć celu. Dlatego udział w zajęciach odbywa się poprzez zabawę, w przyjaznej atmosferze, z poszanowaniem każdego dziecka i jego inności. Łatwiej wówczas dzieciom wykonać wymagające cierpliwości, często mozolne ćwiczenia, np. artykulacyjne czy słuchowe, które leżą u podstaw sukcesu.

Jednak, jak każdy proces, terapia logopedyczna wymaga zaangażowania obu stron – tak logopedy jak i pacjenta ...

Logopeda - A. Zyzańska

czytaj dalej... na temat: Szkolny Kącik Logopedyczny

„JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”

Utworzono dnia 03.11.2022

„Każdy człowiek ma prawo do szczęścia

i swego miejsca w społeczności”

Maria Grzegorzewska

 

Drugoklasiści wzięli udział w lekcji poświęconej osobom niewidomym w ramach kampanii społecznej „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE” z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonują na co dzień osoby niewidome. Mogli również sami wejść w rolę osoby niewidomej przy zastosowaniu między innymi technik dramowych koncentrujących się na zmyśle dotyku i słuchu, a jednocześnie wyłączeniu zmysłu wzroku. Poruszanie się przy pomocy białej laski z zasłoniętymi oczami okazało się niezwykłym doświadczeniem. Wejście w rolę widzącego przewodnika, odgrywanie scenek niosących pomoc osobie niewidomej w różnych sytuacjach, służyło rozwijaniu umiejętności społeczno-emocjonalnych uczniów oraz kształtowaniu postawy empatycznej. Dzieci dowiedziały się również o pracy tzw. psa przewodnika i zasadach, o jakich należy pamiętać podczas spotkania z nim. Na koniec uczniowie w grupach, na podstawie wiadomości zdobytych w czasie lekcji, określali zdania prawdziwe i fałszywe. Zadanie wykonali celująco!

N. Barańska

https://photos.app.goo.gl/wnmzVQU4doaD6CMz8

czytaj dalej... na temat: „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”

Pamiętamy o tych, którzy odeszli ...

Utworzono dnia 01.11.2022

W listopadowych dniach pełnych nostalgii i zadumy pamiętamy o tych, którzy odeszli. Uczniowie z wychowawcami odwiedzili i zapalili znicze na cmentarzu parafialnym, pod pomnikiem upamiętniającym poległych mieszkańców Wrocanki w czasie I wojny światowej oraz pod pomnikiem poświęconym ofiarom obu wojen w Niżnej Łące. Samorząd Uczniowski złożył kwiaty i zapalił znicz pod tablicą upamiętniającą Stanisławę Grellę - patronkę naszej szkoły.

SP Wrocanka

https://photos.app.goo.gl/H47HKo6kWPDErg5y9 

czytaj dalej... na temat: Pamiętamy o tych, którzy odeszli ...

Dzień w piżamie to nie tylko zabawa

Utworzono dnia 01.11.2022

26 października uczniowie przyszli do szkoły w niecodziennych strojach – piżamach. Dzień pod hasłem „Dzień w piżamie” – to nie tylko dobra zabawa.  To także nasza odpowiedź na akcję organizowaną przez Fundację „Gdy liczy się czas”, która niesie pomoc dzieciom i młodzieży przebywającej na oddziałach onkologicznych. Dlaczego w piżamach? Dla wielu podopiecznych fundacji piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Ubierając piżamę chcemy okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom.

Strona internetowa fundacji:https://gdyliczysieczas.com

https://photos.app.goo.gl/88MC1VJPJhuEN5yF9

Opiekunowie SU

czytaj dalej... na temat: Dzień w piżamie to nie tylko zabawa

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 863

W poprzednim tygodniu: 1509

W tym miesiącu: 3942

W poprzednim miesiącu: 3055

Wszystkich: 138557

Zegar

Imieniny

MISJA NASZEJ SZKOŁY

Dziecko jest dla nas największym dobrem, dlatego umożliwiamy mu maksymalną realizację własnych możliwości w klimacie wzajemnego szacunku, w którym każdy doświadcza miłości i wsparcia  z jednoczesnym poszanowaniem godności i własnej wartości.