SPRAWDŹ, JAKIM JESTEŚ TYPEM CZYTELNIKA?

Utworzono dnia 06.05.2020

Kochani, mam dla Was zabawę! Przeczytajcie opisy poniżej i określcie jaki typ czytelnika najbardziej do Was pasuje.

SYMPATYK NIECZYTANIA
• Nie przeczytał żadnej książki w ciągu roku, a szkoda, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

SPORADYCZNY EKSPLORATOR
• Nie uważa czytania za interesującą czynność. Czasami przeczyta książkę, jednak woli czas wolny przeznaczyć na telewizję i Internet.

AUTOBUSOWY KSIĄŻKOMANIAK inaczej CZYTELNIK MIEJSCOWY
• Czyta, gdzie popadnie. Czas spędzony w różnych miejscach wykorzystuje na czytanie ciekawych książek.

POŻERACZ KSIĄŻEK
• Nie może powstrzymać się przed odłożeniem zaczętej książki (czyta nawet do północy), co czasami rodzi wielkie niebezpieczeństwo – zniechęcenie do czytania. Często ma obawy, czy zaczynać nową książkę, czy przełożyć czytanie na spokojniejszy okres, w którym będzie mógł swobodnie się w niej zatracić.

RÓWNOLEGŁY ODKRYWCA
• Nie ogranicza się do czytania jednej książki, czyta kilka naraz. Wyróżnia się wśród tłumu. Zazwyczaj ma przy sobie książkę, którą czyta między lekcjami, w kolejce do lekarza, natomiast w domu posiada przynajmniej jednej półkę z ulubionymi pozycjami. Chwilami można powiedzieć, że Równoległy Odkrywca jest Czytelnikiem Miejscowym.

FAN ELEKTRONIKI
• Czyta zarówno e-booki, jak i słucha audiobooków.

CZYTELNIK BEŚCIARZ
• Czyta tylko i wyłącznie bestsellery (książki, cieszące się dużą popularnością), pięknie wydane, w twardej oprawie i z twarzą filmowego gwiazdora na okładce.

CZYTELNIK GATUNKOWIEC
• Czyta książki z jednego gatunku, np. kryminały, komiksy… przez co nie ma pojęcia o innych wartościowych książkach.

CZYTELNIK AMATOR
• Czyta książki od czasu do czasu, kiedy ma na to czas.

CZYTELNIK NAŁOGOWY
• On jest najlepszy, kocha czytanie! Czyta wszystko, co mu wpadnie do ręki. Dba o książki, kolekcjonuje, mówi o książkach. Woli posiedzieć w domu i przeczytać książkę, niż całymi godzinami siedzieć przy elektronice i narażać oczy. Kiedy przeczyta ulubioną książkę, nie może doczekać się kolejnej części. Każdą lekturę zapamiętuje na zawsze.

Oto co pisze na temat czytelników Olga Tokarczuk (laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury) we fragmencie książki „Księgi Jakubowe”:

„Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad (…) Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.

Czy już wiesz, jakim jesteś typem czytelnika?

Pozdrawiam – M. Pachana

Wykorzystane źródła: