Astronomiczne obserwacje

Utworzono dnia 16.06.2019

13 czerwca w parku we Wrocance odbyło się ciekawe spotkanie uczniów i rodziców z naszej szkoły. W godzinach wieczornych zgromadziliśmy się w celach: edukacyjnych oraz integracyjnych.  Pomysłodawcą astronomicznych obserwacji jest tata uczennicy z kl. – p. Piotr Guzik, który z zawodu jest astronomem.  Ze spotkania najbardziej cieszyły się dzieci  z kl. 1-3, ponieważ najliczniej zgromadziły się tego dnia wraz z rodzicami, ale zainteresowanie zwróciło też uwagę starszych uczniów. Gdy pan Piotr przygotowywał swój niemały teleskop uczniowie rozpoczęli wspólne zabawy na placu, a rodzice zajęli się rozpalaniem ogniska i pieczeniem kiełbasek. Dzieci wiedzą, że należy dbać o środowisko, dlatego postanowiły pozbierać do worków porozrzucane przez innych śmieci. Główną atrakcją spotkania była możliwość bezpośredniego obejrzenia Księżyca oraz planety Jowisz. W kolejce ustawiali się nie tylko dzieci, ale również rodzice. Ciekawości nie było końca. Każdy zachwycał się zaobserwowanym szczegółom. Uczestnicy spotkania zobaczyli w okularze teleskopu Księżyc, który świecił na niebie przez światło odbite Słońca, a na nim mnóstwo kraterów. Pan astronom pokazał nam na niebie srebrzyste obłoki, które są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku lub o świcie. Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. W chwili zapadnięcia zmroku mogliśmy podziwiać planetę Jowisz, wokół której zaobserwowano jego cztery największe księżyce, przypominające małe gwiazdki. Planeta Jowisz jest największa w Układzie Słonecznym i składa się z gazów. Obserwatorzy zauważyli, że planeta „podskakiwała”, „drżała”, a wokół niej widoczne były chmurki. Było to zaskakujące doświadczenie. Ostatni uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ciekawostek na temat badań astronomicznych. Poznaliśmy trójkąt letni widziany gołym okiem, który złożony jest z 3 gwiazd oraz wiele innych fascynujących wiadomości.  Imponujące jest to, że nazwy gwiazd takie jak Wega i inne trudne do zapamiętania ciekawostki są inspiracją dla taty Natalki. Pan astronom chce się tą wiedzą dzielić z uczniami naszej szkoły i jeśli będzie to tylko możliwe, kolejne spotkanie przed nami. To wydarzenie było bardzo interesujące, a zarazem okazją do wspólnego spędzenia czasu. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Guzikowi za udział w astronomicznych obserwacjach. Być może dzięki takim spotkaniom uda się rozbudzić u niektórych miłość do astronomii i w przyszłości wyrosną na nowych Koperników.