Barbórka

Utworzono dnia 06.12.2018

W dniu 4 grudnia, w naszej szkole uczciliśmy Dzień Górnika – święto zwane „Barbórką”. Przybyli do nas Górnicy – P. Kostrząbowie. Dzięki tej wizycie mieliśmy możliwość lepszego poznania pracy górnika i związanych z nią symboli oraz tradycji. Pani Dąbrówka prezentowała się w stroju galowym, natomiast Pan Piotr miał na sobie strój robotniczy. Nasi goście przypomnieli, że patronką górników jest św. Barbara, która wspiera i otacza troską całą górnicze społeczeństwo. Mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, ile guzików ma strój górnika, co to jest czako górnicze czy szpada, uczniowie kl.1-3 po spotkaniu z Górnikami mogą odpowiedzieć na te pytania. Galowy strój ma 29 guzików na pamiątkę św. Barbary, patronki górniczego stanu. Zginęła ona śmiercią męczeńska właśnie w wieku 29 lat. Czako to  wysoka, sztywna czapka z płaskim denkiem, z przodu ma godło górnicze, a z lewej strony pióropusz. Symboliczne znaczenie ma także kolorystyka górniczego pióropusza. Nasi goście przygotowali dla nas czapki górnicze, wykonane z czarnego brystolu i kolorowej bibuły. Górnicy zaprezentowali uczniom flagę. Dowiedzieliśmy się, że Górnicy maja swoje barwy - kolory zielony oznacza tęsknotę za trawą i czarny, który symbolizuje pracę pod ziemią. Pan Piotr wytłumaczył uczniom znaczenie stroju  robotniczego oraz narzędzi górniczych.  Każdy mógł podziwiać górnicze wyposażenie: kask, lampy i inne ciekawe przedmioty. Nasi goście dokładnie  objaśnili przydatność  poszczególnych  elementów  wyposażenia, opisali trudne warunki,  jakie  panują   pod  ziemią. Dzieci  miały  możliwość  oglądania  minerałów, które  kryje  nasza  ziemia:  siarka, sól, węgiel, agat i inne. Każdy mógł zapoznać się z zapachem ropy. Goście poruszyli bardzo istotny dla naszego regionu temat, a mianowicie nawiązywali do znanego wszystkim Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Na zakończenie Jagusia poczęstowała wszystkich cukierkami. Otrzymaliśmy też ciekawe książeczki – naftowe łamigłówki. Uczniowie kl.1-3 podziękowali Górnikom za przeprowadzenie ciekawej lekcji i złożyli życzenia z okazji Barbórki. Była to lekcja pełna wrażeń i atrakcji, za którą serdecznie dziękujemy. W przyszłym roku ponownie będziemy wyczekiwać spotkania z Górnikami, którzy na pewno zaskoczą nas jeszcze wieloma ciekawostkami.

W tym miesiącu: 1949