KONKURS CZYTELNICZY „ANARUK W ZACZAROWANEJ ZAGRODZIE”

Utworzono dnia 05.03.2020

3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza. Bez pisarzy nie byłoby książek, dlatego postanowiliśmy uczcić to święto organizując konkurs czytelniczy „Anaruk w zaczarowanej zagrodzie”.

Celem konkursu było zapoznanie dzieci z literaturą polską XX w., środowiskiem geograficzno-przyrodniczym Antarktydy i Grenlandii, zachęcenie do czytania lektur i wyrobienie wrażliwości estetycznej, rozwijanie umiejętności samodzielnego czytania ze zrozumieniem oraz wdrażanie do współdziałania w grupie i zdrowej rywalizacji.

Do konkursu przystąpiło 9 uczniów ( 5 z klasy II i 4 z klasy III).

Uczestnicy wzięli udział w następujących konkurencjach:

-recytacja wybranego wcześniej fragmentu tekstu z lektury „Zaczarowana zagroda”  i „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” A.Cz. Centkiewiczów;

-głośne odczytanie wylosowanego tekstu  i odpowiedź na pytania do przeczytanego fragmentu ;

-kodowanie obrazka (pingwin kl. II, renifer kl. III).

Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 21 punktów, w przypadku remisu przygotowano pytania dodatkowe.

Zmaganiom czytelniczym przysłuchiwała i przyglądała  się komisja w składzie: p. Alicja Zyzańska, p. Ewelina Głód, p. Magdalena Pachana.

Drużynom obu klas kibicowali uczniowie klasy II i III.

Rywalizacja była zacięta do samego końca. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców więc obrady były długie i burzliwe. Po podliczeniu punktacji jury ogłosiło werdykt,

miejsce I – Weronika Stec – kl. II;  Maria Jabłońska – kl. III

miejsce II – Franciszek Węgrzyn –kl. II; Maja Zwarycz – kl. III

miejsce III – Oliwia Jastrzębska – kl. II; Wiktor Duć – kl. III

Wielkie uznanie należy się również  Weronice Rajs i Malwince Stojak, które dzielnie walczyły  i były o  „pingwinie pióro” za podium. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz   dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy drobne upominki.

W tym dniu został także rozstrzygnięty konkurs na lapbooka do lektury „Zaczarowana zagroda” i „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Uczniowie obu klas wykonali wyjątkowe lapbooki  wykazując  się pomysłowością i twórczością. Komisja konkursowa w składzie: p. Katarzyna Rąpała, p. Magdalena Pachana, p. Alicja Zyzańska po zapoznaniu się z pracami 21 autorów, przyznała następujące miejsca.

Kategoria:  Lapbook kl. II

I miejsce: Dawid Flis

II miejsce: Kamil Józefczyk

III miejsce: Oliwia Jastrzębska

Kategoria: Lapbook kl. III

I miejsce: Maria Jabłońska

II miejsce: Emilia Wernej

III miejsce: Szymon Szyszka

Wyróżnienie otrzymał Mikołaj Skiba.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom i wychowawcom, którzy zadbali o piękne przygotowanie uczniów do konkursu. Wszystkim uczestnikom, a szczególnie finalistom gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach. /M. Pachana/