My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy- wycieczka do Rzeszowa.

Utworzono dnia 09.11.2018

Kontynuacją realizacji projektu NBP- My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy- był wyjazd uczniów z klas IV-VIII do Rzeszowa. Uczniowie spotkali się z dziennikarką -Urszulą Sobol- z redakcji dziennika "Nowiny", która przekazała im istotne wiadomości dotyczące pracy dziennikarza, wprowadziła w terminologię dziennikarską, zaprezentowała program komputerowy do składu czasopisma oraz oprowadziła grupę po redakcji. Praca dziennikarza nie jest łatwa, ponieważ wymaga cierpliwości, poszukiwania tematów i dokładności w ich opracowywaniu. Uczniowie udali się także do Muzeum Okręgowego, gdzie starsi wzięli udział w prelekcji na temat "Z dziejów polskiej złotówki", a młodsi - "Polsko-węgierska współpraca w banknotach zapisana". Obie lekcje muzealne wprowadzały w świat pieniądza, jego historii oraz roli na przestrzeni wieków. Na koniec lekcji uczniowie wzięli udział w grze planszowej- "Poselstwo- Średniowiecze", która rozwijała pod względem właściwego gospodarowania środkami pieniężnymi. Obie grupy otrzymały foldery "Dwie inflacje. Dwie reformy",  przewodniki po historii banknotów oraz małe gry planszowe. Obie lekcje powiązane były z insceniazacją z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości- "Gazeciarze II RP". Na koniec wszyscy udali się na zwiedzanie trasy podziemnej Rzeszowa. Przewodnik opowiedział o pracy rzeszowskich kupców, którzy gromadzili swoje towary w piwnicach już od XVI wieku.