PoczytajMy o Niepodległej

Utworzono dnia 20.11.2018

W listopadowe dni 2018 roku każdy sumienny czytelnik powinien poczytać książkę o Niepodległej, od 100 lat, Ojczyźnie. Taki zamiar propagowania tej odmiany literatury przyświecał Klubowi Czytelniczemu, który wcielił się w role gazeciarzy i żołnierzy II Rzeczypospolitej i przeczytał młodszym koleżankom i kolegom z klasy książeczkę pt. "Szklana kulka Julka". Treść opowiadania może zbyt trudna dla najmłodszych, ale prezentacja multimedialna na temat gazeciarzy Polski Wolnej, informacja o zamachu na prezydenta Naruszewicza nieco przybliżyły ten historyczny element naszej narodowej historii dzieciom, które jeszcze się nie uczyły o tak poważnych sprawach. Cała osnowa akcji książki związana była z tajemniczym talizmanem chłopca- Julka i jego ojca, którzy zginęli na wojnie o wolność Polski. Siostra Julka chcąc pomóc mamie przebrała się w ubrania nieżyjącego brata i wyszła z gazetami na ulicę. W kieszeni brata znalazła szklaną kulkę, która okazała się dla niej niezwykłym talizmanem, pomagającym jej w tej cięzkiej pracy gazeciarza. To Helenka była świadkiem zamachu na prezydenta Narutowicza, dokonanego przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego. I to Helenka przekazała do redakcji informacje na temat tego okropnego wydarzenia. Także Helenka przekazywała mieszkańcom Warszawy o powołaniu nowego prezydenta -Wojciechowskiego, a następnie o przejęciu władzy przez Józefa Piłasudskiego. Wszystko to dzięki...szklanej kulce. Najmłodsi słuchali historii o Helence i trudnych sprawach Ojczyzny, ale okazuje się, że zapamiętali wiele z tej lekcji historii. Na koniec czytelniczej lekcji pani z biblioteki rozdała dzieciom kolorowanki przedstawiające gazeciarza, a opiekunka Klubu Czytelniczego podarowała dzieciom...szklane kulki. Może one też przyniosą im szczęście?

/ tekst M. Baran, fot. O. Nowak/