Podsumowanie projektu "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy".

Utworzono dnia 21.11.2018

Każdy projekt kończy się podsumowaniem. "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy" doczekał się także podsumowania. W dniu 21 listopada uczniowie klas IV, VI i VII pojechali do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Aktualnie muzeum posiada blisko 2 tysiące eksponatów, które są depozytami ich właścicieli – organizatorów muzeum. Liczba eksponatów ciągle rośnie, przy czym zapoczątkowały ją przedmioty zebrane kilkadziesiąt lat temu, z różnych zakątków Podkarpacia, gdzie niszczały i były w tamtym czasie na ogół łatwo dostępne. Obecnie eksponaty pozyskiwane są w wyniku zakupów, jednakże zdarzają się i przypadki darowizn. Zbiory prezentowane są w formie ekspozycji stałej w budynku mieszczącym muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nim schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska. Ekspozycje stałe to m. in.: „Karpaty 1914 – 1915”, „Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie 1938 – 1939”, „Wrzesień 1939”, „Konspiracja niepodległościowa”, „Dukla 1944”, „Podkarpacie 1945”, „Narzędzia wojen”, „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”, „Łopatki saperskie na przestrzeni wieków”, „Tyle pozostało”. W muzeum można także zobaczyć oryginalną tablicę znad bramy głównej obozu pracy przymusowej w Szebniach, a także dowiedzieć się o okrucieństwie, jakiego doświadczyli jego więźniowie. Uczniowie wysłuchali ciekawej lekcji muzealnej i stwierdzili, że warto było zobaczyć tak bogate zbiory.

Najprzyjemniejszym etapem zakończenia projektu był poczęstunek w Mac Donalds, gdzie każdy mógł zamówić sobie jakiś smakołyk. Gościna trwała ponad godzinę, ponieważ wszyscy mocno rozsmakowali się w jedzeniu. Na koniec realizacji projektu nastąpi w dniu 28 i 30 listopada konkurs z nagrodami w ekonomicznych grach planszowych.

W tym miesiącu: 1949