Rekonstrukcja historyczna "Ku niepodległej"

Utworzono dnia 22.11.2018

22 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku niepodległej…” poświęconym tematyce narodowowyzwoleńczej.

Młodzi ludzie zostali zapoznani z sylwetkami wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego oraz przypomnieli sobie tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów Polski, poprzez okres zaborów, aż do I wojny światowej uwieńczonej odzyskaniem niepodległości. Członkowie zaproszonej grupy zarysowali także kontekst polityczny i ekonomiczny oraz zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów czy też uczestników powstania listopadowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki, wykorzystując muszkietery, XVIII - wieczną kosę czy tez broń z początków XIX wieku.
Pokaz dla dzieci i młodzieży był niezwykle interesująca wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.