Spotkanie z biologiem

Utworzono dnia 28.02.2020

Uczniowie klasy V przystąpili do projektu, który jest jednocześnie konkursem ekologicznym pod nazwą "Dziewo Franciszka 2020". W ramach regulaminu będą realizować szkolny projekt "Ślady św. Franciszka w dorzeczu Jasiołki".Jednym z działań,  dotyczących wzbogacenia wiedzy na temat Jasiołki było zaproszenie do szkoły w piątek- 28 lutego 2020r. pani Marysi, która ma "w jednym palcu" wszystkie nazwy kwiatów, ziół i zwierząt znad naszej rzeki Jasiołki. Skoro piątoklasiści będą poszukiwać śladów św. Franciszka nad naszą rzeką, muszą o niej coś więcej wiedzieć. Pani Marysia opowiedziała im o źródliskach Jasiołki w Jasielu oraz o pstrągu tęczowym, który żyje tylko w czystych wodach. Niestety nad rzeką należy uważać na barszcz Sosnowskiego, który parzy. Na szczęście rosną jeszcze inne piękne rośliny. Jedną z nich jest topinambur- słodki ziemniak- przysmak dzików. Bardzo dużo jest kaczek krzyżówek, czapli siwych, bocianów białych i czarnych,  jaszczurek, węży, żmii, zaskrońców.

Warto zwrócić uwagę na kolor wody rzeki, która zmienia się. Nad brzegiem już kwitną pierwiosnki, niebawem pojawi się czosnek niedźwiedzi, który został przyniesiony przez wodę z Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Na uwagę zasługują takie rośliny, jak cebulica, niezapominajki, łuskiewnik różowy, zawilec biały i żółty, kaczeńce. Nad wodami unoszą się myszołowy, kruki. Można spotkać drozdy i lisy. /M. Baran/

W tym miesiącu: 1905