Szkolny Kącik Logopedyczny

Utworzono dnia 03.11.2022

Kiedy terapia logopedyczna jest skuteczna?

Terapia logopedyczna to proces, który wymaga określonego czasu na pokonanie dostrzeżonych trudności komunikacyjnych. Postawienie diagnozy to dopiero pierwszy krok w kierunku osiągnięcia celu,  jakim jest prawidłowa wymowa. W szkole podczas zajęć z dzieckiem oprócz ćwiczeń wymowy, prowadzony jest trening różnych obszarów rozwojowych dziecka, które wpływają na prawidłową mowę. Bez zaufania dziecka do terapeuty i stworzenia poczucia bezpieczeństwa, nie udałoby się osiągnąć celu. Dlatego udział w zajęciach odbywa się poprzez zabawę, w przyjaznej atmosferze, z poszanowaniem każdego dziecka i jego inności. Łatwiej wówczas dzieciom wykonać wymagające cierpliwości, często mozolne ćwiczenia, np. artykulacyjne czy słuchowe, które leżą u podstaw sukcesu.

Jednak, jak każdy proces, terapia logopedyczna wymaga zaangażowania obu stron – tak logopedy jak i pacjenta. W naszych szkolnych warunkach pacjentem jest dziecko, więc konieczne jest tu również zaangażowanie rodzica w proces terapeutyczny. Sam udział dziecka w zajęciach to nie wszystko. Nieocenione i nieodzowne dla osiągnięcia prawidłowej wymowy dziecka jest wsparcie rodziców, poprzez ich zainteresowanie  i budowanie  motywacji dziecka do pracy,  pomoc w wykonywaniu w domu systematycznych ćwiczeń zleconych przez logopedę oraz konsultacje z logopedą w przypadku pytań czy niejasności.

Logopeda - A. Zyzańska

www.logopestka.pl