Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Utworzono dnia 30.03.2020

„Władca pierścieni”  to nie fikcja, lecz „magiczne drzwi” do realnego świata – Peter Kreeft

25 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Dlaczego akurat 25 marca? Jest to data silnie związana z twórczością Tolkiena, na ten dzień przypada rocznica upadku Saurona, zakończenie Wojny o Pierścień i uwolnienie Śródziemia od mrocznych sił. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).Tolkien znany jest przede wszystkim jako autor “Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Fani Tolkiena obchodzą ten dzień w rozmaity sposób. Czytając w domowym zaciszu, w gronie przyjaciół lub spotykając się na wydarzeniach organizowanych np. przez biblioteki, placówki kulturalne, kluby miłośników fantastyki lub osoby prywatne. Czytanie tych książek może spełnić marzenie aby przez chwilę stać się kimś innym, przeżywającym wspaniałe przygody: pięknym elfem, silnym krasnoludem, czy potężnym smokiem. Sam Tolkien wypowiedział się przecież o swoich dziełach: "Fantazjowanie jest naturalną czynnością człowieka. Rozumowi ani nie zagraża, ani nie obraża go bynajmniej, ani nie przytępia apetytu nań, pod żadnym pozorem nie zakłóca też percepcji racjonalizmu naukowego. Przeciwnie, im rozum bardziej przenikliwy otwarty, tym bogatsze fantazje zdolne wytwarzać".

W tym roku nie możemy zorganizować takiego dnia  w naszej szkoleL, dlatego zachęcam Was do posłuchania muzyki  z filmu „ Władca Pierścieni” lub do przeczytania fragmentu powieści, może Was zaciekawi.

Władca Pierścieni-fragmenty

Jeśli macie ochotę możecie posłuchać  audiobooka. https://www.youtube.com/watch?v=ImDSKwmOlK0

MUZYKA:

Into the West - Annie Lennox

The Lord of the Rings • May It Be • Enya

Best of the Lord of the Rings Soundtrack

Ed Sheeran - I See Fire (Music Video)

Kochani, mam nadzieję, że udało mi się zachęcić choćby kilka osób do czytania, bo warto znaleźć takie „magiczne drzwi” do własnego świata.

M.Pachana