"A gdy nadeszła wolność..."

Utworzono dnia 08.11.2018

"Gazeciarze II Rzeczypospolitej"- taki tytuł nosiło przedstawienie teatralne zaprezentowane przez uczniów klasy VII i IV na okoliczność Setnej Rocznicy Niepodległości Polski, zrealizowanego w ramach projektu NBP - "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy" pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego. Uczniowie wcielili się w rolę gazeciarzy- kilkunastoletnich chłopców, którzy przekazywali, w pierwszych dniach wolności, najważniejsze dla Polaków sprawy, dotyczące rozwoju gospodarczego, ekonomicznego i przemian politycznych w odrodzonym państwie polskim. Nie brakło także w spektaklu eleganckiej damy z lat 20 oraz ważnych dla polityki i gospodarki osób- marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Grabskiego oraz Edmunda Kwiatkowskiego. Walka z hiperinflacją, scalenie gospodarcze i polityczne Polski były w rękach ludzi, którym na sercu leżało dobro II Rzeczypospolitej. W inscenizacji pojawili się żołnierze z I Kadrowej, którzy zaśpiewali najważniejszą dla tamtych czasów piosenkę legionową. Akcentem patriotycznym były galowe stroje wszystkich uczniów, kotyliony w barwach narodowych i powiewająca flaga biało-czerwona. Wszystko to odbywało się, w przybliżonych poprzez dekorację i kostiumy, realiach Polski porozbiorowej. Przedstawienie zakończyło się radosnym rozrzuceniem pierwszych złotówek, na cześć przeprowadzonej przez Grabskiego reformy finansowej oraz odśpiewaniem, w obecności pocztu sztandarowego, czterech zwrotek hymnu Polski. Na koniec występu Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty pod tablicą legionisty- rodaka - Jana Drozda- Gierymskiego. Realizacja projektu była szansą na wzbogacenie się szkoły w nowe mikrofony i kostiumy. Realizacja projektu jest na półmetku. Przed nami wycieczka do redakcji Nowin w Rzeszowie, poznanie pracy twórców gazet oraz lekcja muzealna na temat dziejów polskiej złotówki. Uwieńczeniem projektu będzie rywalizacja uczniów w ekonomicznych grach planszowych oraz wręczenie nagród zwycięzcom.

/ tekst M. Baran, fot. B. Lenik/

W tym miesiącu: 2053