Europejski Tydzień Autyzmu

Utworzono dnia 07.12.2023

Obchodzony jest  w pierwszym tygodniu grudnia. Został zainicjowany został przez Parlament Europejski, który w od 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem.

Czym jest Autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoby autystyczne trochę inaczej postrzegają  świat, mają  problemy z komunikowaniem się, wyrażaniem swoich emocji i utrzymywaniem kontaktów społecznych.

Autyzm – objawy

Do objawów autyzmu zalicza się:

- brak kontaktu wzrokowego

- opóźnienie w rozwoju mowy

- trudność w nawiązywaniu interakcji z otoczeniem

- brak jakiejkolwiek  chęci do nawiązania relacji z rówieśnikami

- inaczej postrzegają nasze żarty, często ich nie rozumieją

- powtarzanie dźwięków, słów (echolalia)

- zainteresowanie tylko konkretnym obszarem wiedzy np. pociągami

- dzieci autystyczne mają wyjątkowe umiejętności bądź zainteresowania np. zdolności muzyczne, malarskie, matematyczne czy konstrukcyjne.

Czyli jest na to lekarstwo?- zapytałem. To nie choroba - wyjaśnił.

Więc nie trzeba tego leczyć. Po prostu taki jesteś.

John Elder Robison

Nie pozwólmy aby osoby autystyczne były nierozumiane i nieakceptowana przez otoczenie. Dbajmy o to, aby świadomość społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby wzrastała. Obecnie w Polsce dodatkowo stosuje się jeszcze rozróżnienie na odmiany autyzmu: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy oraz Zespół Aspergera.

E. Józefczyk