Jak motywować dziecko, czyli 10 przykazań dla rodzica

Utworzono dnia 24.04.2020

Jak motywować dziecko czyli 10 przykazań dla rodzica:

1. Traktuj naukę dziecka jako rzecz świętą.

Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, na posiłek, wyłącz wszelkie źródła dźwięku. Niech dziecko widzi, że traktujesz to bardzo poważnie.

2. Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie.

Niech żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze, a telefony będą wyciszone.

3. Pokaż, jak bardzo cenisz rozwijanie pasji.

Zachęcaj aby dziecko samodzielnie szukało dodatkowych informacji na dany temat w książkach czy w internecie, zrobiło dodatkową makietę, czy inne pomoce do nauki.

4. W dni wolne staraj się rozszerzać wiedzę dziecka.

Daj mu okazję, żeby błysnęło w domu tym, czego się nauczyło w szkole, np poprzez wystawę jego prac, odczytanie opowiadania, pokazanie zeszytów itp.

5. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie.

Pokazuj mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne. Doceniaj sukcesy.

6. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować.

Rozmawiaj z dzieckiem, mówiąc mu jaka jest wartość nauki i pracy nad sobą, pokazuj pozytywne przykłady wśród np.: sławnych osobistości.

7. Chwal dziecko za prawdziwy wysiłek i upór.

Nigdy nie szafuj lekko rozdawanymi pochwałami i nie zachęcaj dziecka do oszukiwania dla uśpienia poczucia winy.

8Jak najczęściej mów dziecku o swoich błędach.

I o tym, jak bardzo pomogły ci się nauczyć czegoś nowego. Wspominaj je z przyjemnością i mów, że były szansą do pokazania twojej wytrwałości.

9Nie chwal dziecka z byle co, bo zrozumie, że masz niskie oczekiwania i nie cenisz wysiłku.

Gdy coś im przychodzi łatwo albo zrobiły byle jak i zostaną pochwalone – zniechęcą się do nauki.

10Podkreślaj sukcesy, zamiast braków.

Jeśli dziecko ma ogromne problemy z jednym przedmiotem, zachęć je, by na lodówce pojawiła się kartka: „Co już umiem”. Codziennie przed snem zapiszcie na niej to, czego dziś dziecko się dobrze nauczyło oraz to, w czym już jest kompetentne. Nawet jeśli to będą tylko dwie daty lub cztery słówka czy jedna definicja. Zwróć uwagę dziecka, jak szybko kartka się zapełniała, o ile stał się mądrzejszy przez te kilka dni.

P. Zajdel, M. Pietruś

W tym miesiącu: 2085