Koło mediatorów

Utworzono dnia 11.01.2024

W naszej szkole działa kółko mediacyjne. Mediatorami zostali wybrani uczniowie z klas od VI – VIII, a opiekę nad działalnością koła sprawuje dwóch nauczycieli. Działalność koła opiera się na rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych, w taki sposób, aby żadna ze stron nie była pokrzywdzona.

Korzyści płynące z zastosowania mediacji w szkole:

• młodzi ludzie rozwijają umiejętność wyrażania własnych potrzeb. Mediacje wspierają uczniów z radzeniem sobie z emocjami, stresem, a także uczą szacunku do innych, do odmienności,
  • przygotowują do dorosłości, uczą jak rozwiązywać różnorodne problemy,
  • zdobyte na drodze mediacji w szkole umiejętności rozwiązywania konfliktu przenikają także do domu, a potem do innych środowisk, co znacznie poprawia komfort życia,
  • opanowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów pozwala go rozwiązać już w początkowej fazie,
  • mediacje w szkole uniemożliwiają przypięcie ofierze łatki sprawcy lub ofiary. Uczeń wraca do klasy jako równoprawny partner koleżanek i kolegów. Dostaje nową szansę.
  • Mediacje rówieśnicze prowadzone są przez uczniów przy obecności patrona. Zażegnanie konfliktu w takiej formie pozwala na trwałe pokonać spór, odbudować relacje, zacieśnić więzi między uczniami.

Aleksandra Zdziarska

Piotr Zajdel