Luźne Lekcje z Naukowcami w klasie 2

Utworzono dnia 03.12.2023

W listopadzie uczniowie klasy 2 poznali kolejną naukową postać. Tym razem była to osoba odgrywającą ważną rolę w procesie tworzenia papieru, czyli Cai Lun. Na początku wysłuchaliśmy krótkiej historii o Cai Lun – uczniowie dowiedzieli się, że kiedyś do celów piśmienniczych używano prymitywnych materiałów np. skóry baraniej lub cielęcej, bambusowych lub drewnianych deszczułek, a nawet bardzo drogiego jedwabiu. Znaleźliśmy też czas na obejrzenie filmu pokazującego jak wygląda proces tworzenia papieru w fabrykach. Na kolejnych zajęciach wykonaliśmy eksperyment bańka w bańce, który okazał się świetną zabawą. Do eksperymentu wykorzystaliśmy płyn do naczyń, ciepłą wodę i trochę cukru, który umocnił nasze bańki.

Wykonaliśmy także dodatkowe doświadczenia z papierem w roli głównej: rozkwitające kwiatki i zaczarowana szklanka. Zrobiliśmy także papier czerpany.

A. Rozel

M. Pachana