Podsumowanie projektu "Tradycyjny sad"

Utworzono dnia 16.06.2019

W styczniu 2019 roku uczniowie klasy IV przystąpili do projektu BOŚ – Tradycyjny sad. Celem projektu była ochrona starych odmian gruszy. Etap I projektu polegał na złożeniu deklaracji o przystąpieniu szkoły do projektu, a następnie skompletowaniu zespołu uczniów, którymi zostali czwartoklasiści. Wybrano lidera zespołu Grellaków- Kacpra Kucię oraz członków, którzy tworzyli raporty, uzupełniali Kronikę. Opracowane zostało logo zespołu. Następnie czwartoklasiści zaprezentowali swoje plany na apelu szkolnym wszystkim koleżankom i kolegom, prezentując elektronicznie slajdy na temat wartości odżywczych gruszek oraz pielęgnacji sadzonek gruszy. Wszystkie działania opisywali w raportach, które przesyłali elektronicznie do organizatora projektu. Efektem tych działań było pozyskanie grantu na zakupienie sadzonek. Grupa zdobyła za I etap 576 punktów, co dało nam szóstą pozycję wśród 95 uczestników z klas I-VI. Po zakupieniu sadzonek- 5 gruszy i 8 sadzonek krzewów agrestu i porzeczek oraz 20 sadzonek truskawek, zespół przystąpił do założenia sadu za szkołą na posesji naszej gminy. Władze gminy wyraziły na to zgodę. Ulewne deszcze sprzyjały sadzeniu. Do akcji włączyli się rodzice, którzy przekazali dzieciom sadzonki kwiatów, aby sad był kolorowy i piękny. Cały teren ogrodzono siatką, na której zawieszono tabliczkę informacyjną, otrzymaną od organizatora – BOŚ.

Ponadto uczniowie włączyli się w Konkurs plastyczny „Świat Oczami młodych”, którego celem było opracowanie projektu znaczka pocztowego pt. „Przywróćmy tradycyjne sady”. Wśród nadesłanych do organizatora konkursu prac, w ilości 1409, znalazły się też 3 prace naszych uczniów. Przyznano 3 nagrody główne, a wśród nich jest praca Patryka Zielańskiego. Jego praca znajdzie się na znaczkach pocztowych.

II etap polegał na doglądaniu i pielęgnacji sadu, który wydał już swoje pierwsze owoce- truskawki oraz uzupełnieniu Kroniki zespołu. Zaobserwowaliśmy, że na krzewach zawiązały się pierwsze owoce. Z pomocą pana konserwatora sad jest koszony i podlewany. Uczniowie wyrywają chwasty i czekają na owoce. Cieszą się, że mają swój mały „Rajski ogród”, niczym Mary, Colin i  Dick z powieści „Tajemniczy ogród”, którą omawialiśmy równocześnie z zakładaniem sadu. Kolejnym działaniem była promocja projektu na stronie internetowej szkoły oraz w dwumiesięczniku „Piastun”. Opracowano także plakat informacyjny oraz ulotki reklamowe. Zostały one rozdane uczniom i rodzicom na uroczystej akademii na zakończenie roku szkolnego. Wtedy opiekunka zespołu- wychowawczyni klasy zapoznała rodziców i uczniów z efektami realizacji projektu. W spotkaniu wzięło udział 72 uczniów i 42  rodziców. II etap skończył się raportem podsumowującym, który należy przesłać do 30 czerwca. We wrześniu zostaną opublikowane wyniki z II etapu, a my czekamy na soczyste owoce. /M.Baran/

Forum Rodziców:

Prezentacja ppt: