RAZEM Z UNICEF OBCHODZILIŚMY MĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Utworzono dnia 03.12.2023

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo
do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.

Wszystkie Prawa Dziecka są spisane w Konwencji o prawach dziecka.

W  Szkole Podstawowej we Wrocance  odbył się uroczysty apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. To wyjątkowe święto wszystkich dzieci było celebrowane przez całą społeczność szkolną. O tym, jak ważne są  Prawa Dziecka swoim występem artystycznym przedstawili nam uczniowie z klasy IV, III  i II. Prawa Dziecka zostały uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. O tym, jak ważne są one w naszym kraju świadczy fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Prawa dziecka to zbiór swobód, wolności i zabezpieczeń dotyczących realizacji najważniejszych potrzeb, które należą się wszystkim dzieciom na całym świecie. Wszystkie Prawa Dziecka są spisane w Konwencji o prawach dziecka. Konwencja o prawach dziecka jest obszernym  i najważniejszym dokumentem. Każde dziecko, aby w pełni  mogło korzystać ze swoich praw, a także, aby wiedzieć kiedy jego prawa są naruszane, powinno zapoznać się z zapisami Konwencji. Ten dzień był dla całej społeczności szkolnej uroczystym wydarzeniem. Pedagog szkolny zgłosił naszą szkołę do Klubu Szkół Unicef przez co wspólnie mogliśmy obchodzić ten ważny  dla wszystkich dzień.

Nasi mali artyści w cudowny sposób – wierszem i piosenką – pokazali, jak ważne są ich prawa. Był to moment, w którym uwaga wszystkich dorosłych, dyrekcji, nauczycieli  skierowana była na  dzieci i ich prawa. Momentem kulminacyjnym dla wszystkich uczniów był występ Majki Jeżowskiej, która wraz ze wszystkimi dziećmi wyśpiewała utwór „Wszystkie dzieci nasze są”. Motywem przewodnim tego pięknego święta był kolor niebieski. W tym szczególnym dniu, dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – w szczególności  tych, których prawa często są łamane i nieprzestrzegane. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali ten piękny i wyniosły dzień.

E. Józefczyk