Wzmacnianie poczucia wartości u dziecka

Utworzono dnia 17.03.2024

Poczucie wartości w naszym życiu może niejednokrotnie zostać zachwiane. Dzieci, które mają pozytywny obraz samego siebie, chętniej podejmują działania, są bardziej otwarte, nie zniechęcają się w sytuacji, kiedy napotykają przeszkody. Wierzą, że to co robią ma jakiś głębszy sens. Istotne jest, żebyśmy to my – rodzice pomagali naszym dzieciom "polubić samych siebie".

Jak wychować dziecko, aby miało wysokie poczucie wartości?

Na początek zacznijmy uczyć dzieci samoakceptacji. Dajmy im narzędzia do poznania ich mocnych i słabych stron. Zawalczmy o podniesienie poczucia wartości u dziecka. Jakakolwiek zmiana sposobu myślenia o sobie, postrzegania siebie jest trudnym i niejednokrotnie czasochłonnym procesem. Niejednokrotnie zdarza się, że na niską samooceną ma wpływ szereg różnych czynników zewnętrznych. Rozmawiajmy z dziećmi o ich emocjach, o tym jak minął im dzień w szkole, o ich planach i marzeniach. Każda rozmowa „otwiera” dziecko i pozwala mu czuć się dobrze. Podejmijmy walkę o wysokie poczucie wartości naszych dzieci.

E. Józefczyk