Żarówka i lampa lawa

Utworzono dnia 21.03.2024

W marcu  w ramach realizacji zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne lekcje z naukowcami – poznajemy i eksperymentujemy”, uczniowie klasy II poznali sylwetkę wybitnego naukowca Thomasa Edisona i wykonali eksperyment „lampa lawa”. Na początku obejrzeliśmy film na temat działania żarówki oraz zapoznaliśmy się z krótką prezentacją dotyczącą życia tego odkrywcy. Dowiedzieliśmy się, że Thomas Edison to amerykański wynalazca i samouk, który opracował różne patenty, a jednym z największych jego wynalazków była żarówka elektryczna. Potem wykonaliśmy eksperyment. Nie ma dziecka, którego nie interesują eksperymenty, które może zobaczyć gołym okiem, a jeśli do tego oni sami występują w roli małego naukowca – świetna zabawa gwarantowana. Dzieci miały tę możliwość i wykonywały eksperyment "lawa-lampa". Uczniowie dowiedzieli się dlaczego woda nie miesza się z olejem i dlaczego barwnik spada do wody, a nie zabarwia oleju. Na kolejnych zajęciach uczniowie mieli okazję wejść w tajemniczy świat elektrotechniki, dużo frajdy miały  z zabawy wiatraczkiem na baterie. Następnie eksperymentowały z balonem, który polegał na sprawdzeniu, czy balon elektryzuje się. Dzieci pocierały balon o włosy oraz o ubrania. Gdy tak „naładowany” balon zbliżyły do włosów, konfetti, papierowych rybek czy domowych przypraw to okazało się , że podnosiły się one do góry. Na takich zajęciach uczymy się poprzez doświadczenia i zabawę. Jak zwykle radości było co niemiara, a uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem, z czego bardzo się cieszymy.

M. Pachana

A. Rozel