TOPIENIE MARZANNY

Utworzono dnia 21.03.2019

Topienie marzany to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od rejonu- w różny sposób. Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało spalić lub utopić marzannę, której symbolem była kukła. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj.

Topienie marzanny to dziś bardziej zabawa niż obrzęd. Jest jednym ze sposobów świętowania nadejścia wiosny.

Dzisiaj wybraliśmy się z kolorową kukłą nad Jasiołkę by pożegnać zimę i przywitać wiosnę. W drodze powrotnej do przedszkola dzieci szukały oznak wiosny i znalazły je. Były to cudowne przebiśniegi, krokusy, pierwiosnek lekarski oraz przylaszczki