Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

AKTUALNOŚCI, strona 1:

RODZICE DZIECIOM

Utworzono dnia 18.06.2019

Dzień 18 czerwca możemy zaliczyć do niezwykłych. Rodzice uczniów naszej szkoły oraz nauczyciele przygotowali dla dzieci niespodziankę, którą było przedstawienie pt. „Kopciuszek”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy Kopciuszka, który ciężką pracą oraz dobrocią serca zasłużył sobie na szczęście i miłość u boku księcia. Uczniowie  z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwali kolejnych bohaterów, którzy pojawiali się na scenie. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę rodziców i nauczycieli uzupełniały fantastycznie dobrane stroje, rekwizyty, scenografia oraz przepiękne tańce i muzyka. Dzieci były zachwycone i zadowolone z umiejętności aktorskich swoich rodziców i nauczycieli. Wysiłek wszystkich biorących udział w przedstawieniu został nagrodzony gromkimi brawami, uśmiechem dzieci i fantastyczną atmosferą. Na zakończenie spektaklu Kopciuszek wraz z Księciem poczęstowali dzieci cukierkami, które sponsorował dla uczniów p. Sz. Węgrzyn, a pani dyrektor wręczyła aktorom dyplomy z podziękowaniem. Za tą wspaniałą inicjatywą stała: pani M. Rajs, mama uczennicy z kl. II.

Obsada aktorska:

1.Kopciuszek - p. Anna Guzik, mama Tomka  z pp. oraz Natalki z kl. I
2.
Książę – p. Szymon Węgrzyn, tata Franka z kl. I i Jasia z kl. III
3.Macocha – p. Katarzyna Wojnar, mama Adasia z kl. I
4.Ojciec – p. Mateusz Roterman, absolwent naszej szkoły
5.Córka – p. Magdalena Rajs, mama Weroniki z kl. II
6.Córka – p. Monika Giemza - Duć, mama Wiktora z kl. II
7.Posłaniec – p. Basia Lenik, nauczycieka
8.Wróżka – p. Magdalena Węgrzyn, mama Franka z kl. I i Jasia z kl. III
9.Rycerz – p. Bernadeta Hintze – nauczycielka
10.Narrator – p. Ewelina Głód – mama Zuzi kl. III, nauczycielka

 

Obsada składała się z aktorów rodziców i nauczycieli, którzy mimo licznych obowiązków zawodowych i prywatnych, chętnie zaangażowali się w organizację spektaklu. Wszystko po to, by uświadomić naszym dzieciom jak wiele dla nas znaczą. Ich wysiłek wkładany podczas prób i występów artystycznych jest dla nas ważny. Tym razem role odwróciły się i dzieci w roli widzów doznały wielu pozytywnych wrażeń dzięki pracy rodziców i nauczycieli. Mimo, że szkoła do której uczęszczają nasze dzieci jest niewielka, panuje tu ciepła i przyjemna atmosfera, a integracja rodziców i nauczycieli korzystnie wpływa na proces edukacji. /E. Głód/

 

Kochani Rodzice i Nauczyciele!

Pragniemy złożyć szczere wyrazy wdzięczności

za chęć wzięcia udziału w próbach,

które zaowocowały przepięknym spektaklem  pt. „Kopciuszek”.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę,

wzorcowe przygotowanie oraz ciekawe pomysły.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że mamy wspaniałych

Rodziców i Nauczycieli, na których zawsze można liczyć!!!


Wdzięczni Organizatorzy

 

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,D4991A1A27875ED7837331E46A3141920E42A559#/

"Wędrująca książka"

Utworzono dnia 17.06.2019
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Wędrująca książka" zorganizowanej przez Szkołę Podstawową w Rogach. Celem przedsięwzięcia była wymiana książek między uczniami z różnych szkół naszej gminy. Każdy mógł przynieść jedną książeczkę i dostać w zamian inną "książkę niespodziankę". Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do akcji.

/K.Stec/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,9F1422284CAB6F402DE9A99A9757AED363C8062E#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,EC0BDC569EF3FCEBC1B8E10F88C5C963883DE92D#/

 

czytaj dalej... na temat: "Wędrująca książka"

Astronomiczne obserwacje

Utworzono dnia 16.06.2019

13 czerwca w parku we Wrocance odbyło się ciekawe spotkanie uczniów i rodziców z naszej szkoły. W godzinach wieczornych zgromadziliśmy się w celach: edukacyjnych oraz integracyjnych.  Pomysłodawcą astronomicznych obserwacji jest tata uczennicy z kl. – p. Piotr Guzik, który z zawodu jest astronomem.  Ze spotkania najbardziej cieszyły się dzieci  z kl. 1-3, ponieważ najliczniej zgromadziły się tego dnia wraz z rodzicami, ale zainteresowanie zwróciło też uwagę starszych uczniów. Gdy pan Piotr przygotowywał swój niemały teleskop uczniowie rozpoczęli wspólne zabawy na placu, a rodzice zajęli się rozpalaniem ogniska i pieczeniem kiełbasek. Dzieci wiedzą, że należy dbać o środowisko, dlatego postanowiły pozbierać do worków porozrzucane przez innych śmieci. Główną atrakcją spotkania była możliwość bezpośredniego obejrzenia Księżyca oraz planety Jowisz. W kolejce ustawiali się nie tylko dzieci, ale również rodzice. Ciekawości nie było końca. Każdy zachwycał się zaobserwowanym szczegółom. Uczestnicy spotkania zobaczyli w okularze teleskopu Księżyc, który świecił na niebie przez światło odbite Słońca, a na nim mnóstwo kraterów. Pan astronom pokazał nam na niebie srebrzyste obłoki, które są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku lub o świcie. Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. W chwili zapadnięcia zmroku mogliśmy podziwiać planetę Jowisz, wokół której zaobserwowano jego cztery największe księżyce, przypominające małe gwiazdki. Planeta Jowisz jest największa w Układzie Słonecznym i składa się z gazów. Obserwatorzy zauważyli, że planeta „podskakiwała”, „drżała”, a wokół niej widoczne były chmurki. Było to zaskakujące doświadczenie. Ostatni uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ciekawostek na temat badań astronomicznych. Poznaliśmy trójkąt letni widziany gołym okiem, który złożony jest z 3 gwiazd oraz wiele innych fascynujących wiadomości.  Imponujące jest to, że nazwy gwiazd takie jak Wega i inne trudne do zapamiętania ciekawostki są inspiracją dla taty Natalki. Pan astronom chce się tą wiedzą dzielić z uczniami naszej szkoły i jeśli będzie to tylko możliwe, kolejne spotkanie przed nami. To wydarzenie było bardzo interesujące, a zarazem okazją do wspólnego spędzenia czasu. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Guzikowi za udział w astronomicznych obserwacjach. Być może dzięki takim spotkaniom uda się rozbudzić u niektórych miłość do astronomii i w przyszłości wyrosną na nowych Koperników.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,2FA29A268FC223189D8DF45794C5BF1C86955AD0#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,CC0165DCC7C65A0A5948816CFCF2613A48195B98#/

 

Podsumowanie projektu "Tradycyjny sad"

Utworzono dnia 16.06.2019

W styczniu 2019 roku uczniowie klasy IV przystąpili do projektu BOŚ – Tradycyjny sad. Celem projektu była ochrona starych odmian gruszy. Etap I projektu polegał na złożeniu deklaracji o przystąpieniu szkoły do projektu, a następnie skompletowaniu zespołu uczniów, którymi zostali czwartoklasiści. Wybrano lidera zespołu Grellaków- Kacpra Kucię oraz członków, którzy tworzyli raporty, uzupełniali Kronikę. Opracowane zostało logo zespołu. Następnie czwartoklasiści zaprezentowali swoje plany na apelu szkolnym wszystkim koleżankom i kolegom, prezentując elektronicznie slajdy na temat wartości odżywczych gruszek oraz pielęgnacji sadzonek gruszy. Wszystkie działania opisywali w raportach, które przesyłali elektronicznie do organizatora projektu. Efektem tych działań było pozyskanie grantu na zakupienie sadzonek. Grupa zdobyła za I etap 576 punktów, co dało nam szóstą pozycję wśród 95 uczestników z klas I-VI. Po zakupieniu sadzonek- 5 gruszy i 8 sadzonek krzewów agrestu i porzeczek oraz 20 sadzonek truskawek, zespół przystąpił do założenia sadu za szkołą na posesji naszej gminy. Władze gminy wyraziły na to zgodę. Ulewne deszcze sprzyjały sadzeniu. Do akcji włączyli się rodzice, którzy przekazali dzieciom sadzonki kwiatów, aby sad był kolorowy i piękny. Cały teren ogrodzono siatką, na której zawieszono tabliczkę informacyjną, otrzymaną od organizatora – BOŚ.

Ponadto uczniowie włączyli się w Konkurs plastyczny „Świat Oczami młodych”, którego celem było opracowanie projektu znaczka pocztowego pt. „Przywróćmy tradycyjne sady”. Wśród nadesłanych do organizatora konkursu prac, w ilości 1409, znalazły się też 3 prace naszych uczniów. Przyznano 3 nagrody główne, a wśród nich jest praca Patryka Zielańskiego. Jego praca znajdzie się na znaczkach pocztowych.

II etap polegał na doglądaniu i pielęgnacji sadu, który wydał już swoje pierwsze owoce- truskawki oraz uzupełnieniu Kroniki zespołu. Zaobserwowaliśmy, że na krzewach zawiązały się pierwsze owoce. Z pomocą pana konserwatora sad jest koszony i podlewany. Uczniowie wyrywają chwasty i czekają na owoce. Cieszą się, że mają swój mały „Rajski ogród”, niczym Mary, Colin i  Dick z powieści „Tajemniczy ogród”, którą omawialiśmy równocześnie z zakładaniem sadu. Kolejnym działaniem była promocja projektu na stronie internetowej szkoły oraz w dwumiesięczniku „Piastun”. Opracowano także plakat informacyjny oraz ulotki reklamowe. Zostały one rozdane uczniom i rodzicom na uroczystej akademii na zakończenie roku szkolnego. Wtedy opiekunka zespołu- wychowawczyni klasy zapoznała rodziców i uczniów z efektami realizacji projektu. W spotkaniu wzięło udział 72 uczniów i 42  rodziców. II etap skończył się raportem podsumowującym, który należy przesłać do 30 czerwca. We wrześniu zostaną opublikowane wyniki z II etapu, a my czekamy na soczyste owoce. /M.Baran/

Forum Rodziców:

https://photos.app.goo.gl/NTGNs5Gz1z8n7TJz8

Prezentacja ppt:

https://drive.google.com/file/d/1RkP_oudXCeJAdkAwkBHIkvaMLNo3IsLi/view?usp=sharing

Ulotka reklamowa:

https://drive.google.com/file/d/17i2JgCiIMnUmd-y0gra06GpdWSQgV4Xc/view?usp=sharing

czytaj dalej... na temat: Podsumowanie projektu "Tradycyjny sad"

Spotkanie z leśnikiem

Utworzono dnia 16.06.2019

„ Uczymy się miłości do przyrody

uczymy się spostrzegać jej piękno

cieszyć się nim,

podziwiać je

i postrzegamy dzieci

by tego piękna nie niszczyły”

   H. Zdzitowiecka

 

14 czerwca w naszej szkole odbyła się prelekcja z panią leśnik Pauliną Zdeb z Nadleśnictwa Dukla. Celem spotkania było zapoznanie dzieci i młodzieży z pracą leśnika, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, zachęcenie dzieci i młodzież do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczym ze strony człowieka.

Pani leśnik opowiedziała o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówiła o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Wspólnie przypomnieliśmy zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Pani leśnik zainteresowała swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje, obrazki, filmy. Zachęciła również do pobrania aplikacji „RATUNEK” , która umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 udostępnione przez operatora telefonii komórkowej Plus są zintegrowane z aplikacją.

Na koniec spotkania dzieci młodsze otrzymały odblaski w kształcie zwierzątek leśnych, a starsze opaski odblaskowe. Dzięki tym zajęciom dzieci lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Dukla za przeprowadzenie ciekawej prelekcji dla ucznów naszej szkoły.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,F2A39A4DCF3B067DF653D77FDC3B07E108B342A0#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,D42C8134672712956FCB5C09DFFD17C8EC3C7FDB#/

 

INFORMACJA

Utworzono dnia 14.06.2019

Informujemy, że wtorek zajęcia klas I-VIII bedą tylko do godz.12.00. Świetlica pracuje bez zmian. Natomiast w środę, 19 czerwca 2019r. o godz.8.00 będzie odprawiona msza św. na zakończenie roku szkolnego. Po mszy św.  gromadzimy sie wszyscy na sali gimnastycznej. W tym dniu nie ma już świetlicy szkolnej.

 

 

czytaj dalej... na temat: INFORMACJA

Sukcesy uczniów kl. I-III w Ogólnopolskim Konkursie ,,Olimpusek”.

Utworzono dnia 14.06.2019

W bieżącym roku szkolnym, wzorem lat poprzednich, chętni uczniowie z kl. I-III mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności przystępując do Ogólnopolskiego Konkursu ,,Olimpusek” z edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego. Zakres wiadomości z edukacji wczesnoszkolnej został podzielony w tym roku na dwie oddzielne części – z edukacji polonistycznej i matematyki. Nasi uczniowie odważnie przystąpili do konkursu i zaprezentowali się bardzo dobrze uzyskując wysokie lokaty.  Tytuły laureata zdobyli:

Natalia Guzik kl.I – laureat z matematyki i I miejsce na 4752 uczestników, laureat z  j. angielskiego i VI miejsce na 2775 uczestników;

Tobiasz Jakubowicz kl. I – laureat z matematyki i VI miejsce na 4752 uczestników;

Franciszek Węgrzyn kl.I – laureat z matematyki i VIII miejsce na 4752 uczestników;

Kamil Józefczyk kl.I – laureat z j. polskiego i XV miejsce na 3499 uczestników;

Maria Jabłońska kl.II – laureat z matematyki i XIV miejsce na 3680, laureat z j. polskiego i XII miejsce na 3238 uczestników;

Biorąc pod uwagę liczbę  uczestników konkursów w całej Polsce jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich miejsc. A  szczególnym osiągnięciem było zdobycie maksymalnej liczby punktów i I miejsca w konkursie z matematyki przez uczennicę kl. I Natalię Guzik, która została wyróżniona przez organizatorów konkursu grawerowanym dyplomem i nagrodą książkową.

Serdecznie gratulujemy wysokich lokat wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu. Cieszymy się z potencjału naszych uczniów i życzymy dalszych sukcesów. 

czytaj dalej... na temat: Sukcesy uczniów kl. I-III w Ogólnopolskim Konkursie ,,Olimpusek”.

INFORMACJA- zwrot książek

Utworzono dnia 13.06.2019

Bardzo proszę, aby wszyscy uczniowie, którzy jeszcze nie oddali podręcznikówi i innych książek z biblioteki szkolnej, zrobili to najpóźniej w najbliższy poniedziałek ( 17 czerwca). W tym dniu biblioteka będzie otwarta od 8.00 do 12.00.

/K. Stec/

Sukces naszego ucznia w konkursie ogólnopolskim

Utworzono dnia 12.06.2019

Uczniowie klasy IV założyli swój sad ze starymi odmianami drzew i krzewów owocowych. W ramach tego projektu Fundancja BOŚ oraz Poczta Polska przeprowadziły III Ogólnopolski Konkurs na Projekt Znaczka Pocztowego pod nazwą "Świat Oczami Młodych". Tematem konkursu było hasło "Przywróćmy tradycyjne sady". Czwartoklasiści wzięli również udział w tym konkursie, ale do etapu ogólnopolskiego można było przesłać do organizatora tylko trzy prace. Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego zaprojektowania znaczka przez młodzież. Trzy najlepsze projekty wraz z nazwiskami ich autorów znajdą się na znaczkach wydanych w nakładzie po 100 tys. egzemplarzy. Będą one dostępne w każdej placówce pocztowej, na dziesiątki lat trafią do klaserów filatelistów. Wśród trzech laureatów tego konkursu znalazł się również nasz uczeń- Patryk Zielański, którego praca  pt. "Pszczeli raj", spośród 1409 nadesłanych,została nagrodzona. Jest to duży sukces, toteż gratulujemy Patrykowi. W nowym roku szkolnym zostaną wręczone nagrody, a my oczekujemy na znaczki z jego pracą plastyczną. Więcej o konkursie pod linkiem: https://www.oczamimlodych.pl/index.php?m=wy / M. Baran/

czytaj dalej... na temat: Sukces naszego ucznia w konkursie ogólnopolskim

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 34

W poprzednim tygodniu: 150

W tym miesiącu: 605

W poprzednim miesiącu: 1902

Wszystkich: 52239

Zegar

Imieniny

MISJA NASZEJ SZKOŁY

Dziecko jest dla nas największym dobrem, dlatego umożliwiamy mu maksymalną realizację własnych możliwości w klimacie wzajemnego szacunku, w którym każdy doświadcza miłości i wsparcia  z jednoczesnym poszanowaniem godności i własnej wartości.