Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

AKTUALNOŚCI, strona 5:

Wycieczka do Pijalni Czekolady

Utworzono dnia 16.11.2018

15 listopada uczniowie kl.I-III uczestniczyli w wycieczce do Pijalni Czekolady w Korczynie. Sama nazwa miejsca, do którego się wybraliśmy, budzi słodkie skojarzenia. W planie wycieczki przewidziano spotkanie z cukiernikiem, degustację różnego rodzaju wyrobów  czekoladowych, pokaz filmu pt. ,,Od ziarna do czekolady” oraz udział w warsztatach czekoladowych. Pan cukiernik przybliżył nam wiadomości o tym, jak powstaje czekolada i różne jej rodzaje. Dzieci miały okazję zobaczyć drzewo, owoce i liście kakaowca, dowiedzieć się i zobaczyć w jakich częściach świata one rosną, poznać skrócony proces wytwarzania czekolady – poprzez pokaz pana cukiernika oraz obejrzenie filmu prezentującego prace przy zbiorach w Afryce. Następnie przyszedł czas na to, na co wszyscy czekaliśmy. Wzięliśmy udział w warsztatach czekoladowych. Każdy miał okazję samodzielnie zrobić czekoladowego lizaka i własną czekoladę, które mógł wzbogacić różnorodnymi owocowymi dodatkami według własnego uznania i smaku. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem z foto budki a każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. Dziękujemy tatusiowi naszej uczennicy Oliwki za pomoc w zorganizowaniu tej ,,słodkiej” wycieczki. /A.Zyzańska/

https://photos.app.goo.gl/iWZ5ePtVb7sNw2Mj7

czytaj dalej... na temat: Wycieczka do Pijalni Czekolady

Uwaga! RODZICE I UCZNIOWIE

Utworzono dnia 13.11.2018

Dnia 18 listopada- niedziela - odbędzie się występ uczniów klasy IV i ośmiorga uczniów z klasy VII z okazji odsłonięcia tablicy stulecia niepodległości Polski. Proszę rodziców o umożliwienie dzieciom występu po mszy św. o godzinie 10.30 we Wrocance.

Dnia 21 listopada - w środę- odbędzie się nieodpłatna wycieczka uczniów klasy IV i ośmiorga uczniów z klasy VII- do Krosna na zakończenie projektu "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy". Wyjazd o godzinie 9.40. Powrót o godzinie 13.40. W planie: zwiedzanie Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, poczęstunek w Mc donald's. Każdy z 20 uczestników wycieczki ma możliwość zamówienia sobie w Mc donaldzie poczęstunku do 15 zł.

czytaj dalej... na temat: Uwaga! RODZICE I UCZNIOWIE

Śniadanie daje moc!

Utworzono dnia 13.11.2018

8 listopada obchodzony jest w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła kolejny już raz do ogólnopolskiej akcji ,,Śniadanie daje moc”. Ideą programu jest uświadomienie nam wszystkim, w tym dzieciom i rodzicom znaczenia śniadania dla zdrowia. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! W tym roku do akcji w naszej szkole przystąpili uczniowie kl.I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Wszyscy wspaniale przygotowali się do akcji przynosząc do szkoły niezbędne, ustalone wcześniej artykuły. Po umyciu rąk i posegregowaniu artykułów zależnie od wykonywanego przepisu, dzieci pod okiem swoich wychowawczyń pań – Gosi, Eweliny, Ali oraz z pomocą pań – Marioli, Janiny, Bernadki oraz Pauliny przygotowały smaczne, zdrowe potrawy i przekąski. Na stołach zagościły świeżo wyciskane soki, sałatki owocowa i warzywna oraz  wesołe kanapki i przekąski. Wspólnie zjedzony posiłek pozwolił nam lepiej się poznać i porozmawiać o naszych upodobaniach smakowych. Dla niektórych z nas była to również okazja do spróbowania nowych smaków, wbrew wcześniejszym przyzwyczajeniom. Na koniec uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili klub Senior-Wigor, gdzie częstowali swoimi wytworami obecnych tam seniorów. Lekcje takie jak dziś, chociaż inne od codziennych, uważamy za  potrzebne. Niosą ze sobą mnóstwo treści, które utrwalane zaprocentują naszym zdrowym stylem życia. Dziękujemy rodzicom za aktywne włączenie się do naszej akcji.  /A. Zyzańska/

https://photos.app.goo.gl/S8DbXKxfwt7j3eNJ7

 

czytaj dalej... na temat: Śniadanie daje moc!

My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy- wycieczka do Rzeszowa.

Utworzono dnia 09.11.2018

Kontynuacją realizacji projektu NBP- My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy- był wyjazd uczniów z klas IV-VIII do Rzeszowa. Uczniowie spotkali się z dziennikarką -Urszulą Sobol- z redakcji dziennika "Nowiny", która przekazała im istotne wiadomości dotyczące pracy dziennikarza, wprowadziła w terminologię dziennikarską, zaprezentowała program komputerowy do składu czasopisma oraz oprowadziła grupę po redakcji. Praca dziennikarza nie jest łatwa, ponieważ wymaga cierpliwości, poszukiwania tematów i dokładności w ich opracowywaniu. Uczniowie udali się także do Muzeum Okręgowego, gdzie starsi wzięli udział w prelekcji na temat "Z dziejów polskiej złotówki", a młodsi - "Polsko-węgierska współpraca w banknotach zapisana". Obie lekcje muzealne wprowadzały w świat pieniądza, jego historii oraz roli na przestrzeni wieków. Na koniec lekcji uczniowie wzięli udział w grze planszowej- "Poselstwo- Średniowiecze", która rozwijała pod względem właściwego gospodarowania środkami pieniężnymi. Obie grupy otrzymały foldery "Dwie inflacje. Dwie reformy",  przewodniki po historii banknotów oraz małe gry planszowe. Obie lekcje powiązane były z insceniazacją z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości- "Gazeciarze II RP". Na koniec wszyscy udali się na zwiedzanie trasy podziemnej Rzeszowa. Przewodnik opowiedział o pracy rzeszowskich kupców, którzy gromadzili swoje towary w piwnicach już od XVI wieku.

https://photos.app.goo.gl/2mhH2GnGQFAAeUwo6

czytaj dalej... na temat: My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy- wycieczka do Rzeszowa.

"A gdy nadeszła wolność..."

Utworzono dnia 08.11.2018

"Gazeciarze II Rzeczypospolitej"- taki tytuł nosiło przedstawienie teatralne zaprezentowane przez uczniów klasy VII i IV na okoliczność Setnej Rocznicy Niepodległości Polski, zrealizowanego w ramach projektu NBP - "My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy" pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego. Uczniowie wcielili się w rolę gazeciarzy- kilkunastoletnich chłopców, którzy przekazywali, w pierwszych dniach wolności, najważniejsze dla Polaków sprawy, dotyczące rozwoju gospodarczego, ekonomicznego i przemian politycznych w odrodzonym państwie polskim. Nie brakło także w spektaklu eleganckiej damy z lat 20 oraz ważnych dla polityki i gospodarki osób- marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Grabskiego oraz Edmunda Kwiatkowskiego. Walka z hiperinflacją, scalenie gospodarcze i polityczne Polski były w rękach ludzi, którym na sercu leżało dobro II Rzeczypospolitej. W inscenizacji pojawili się żołnierze z I Kadrowej, którzy zaśpiewali najważniejszą dla tamtych czasów piosenkę legionową. Akcentem patriotycznym były galowe stroje wszystkich uczniów, kotyliony w barwach narodowych i powiewająca flaga biało-czerwona. Wszystko to odbywało się, w przybliżonych poprzez dekorację i kostiumy, realiach Polski porozbiorowej. Przedstawienie zakończyło się radosnym rozrzuceniem pierwszych złotówek, na cześć przeprowadzonej przez Grabskiego reformy finansowej oraz odśpiewaniem, w obecności pocztu sztandarowego, czterech zwrotek hymnu Polski. Na koniec występu Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty pod tablicą legionisty- rodaka - Jana Drozda- Gierymskiego. Realizacja projektu była szansą na wzbogacenie się szkoły w nowe mikrofony i kostiumy. Realizacja projektu jest na półmetku. Przed nami wycieczka do redakcji Nowin w Rzeszowie, poznanie pracy twórców gazet oraz lekcja muzealna na temat dziejów polskiej złotówki. Uwieńczeniem projektu będzie rywalizacja uczniów w ekonomicznych grach planszowych oraz wręczenie nagród zwycięzcom.

/ tekst M. Baran, fot. B. Lenik/

https://photos.app.goo.gl/iK32WnojSsBqVjZa7

czytaj dalej... na temat: "A gdy nadeszła wolność..."

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Zalesiu

Utworzono dnia 08.11.2018

W dniu dzisiejszym tj. 8 listopada 2018r. 6 uczniów z klas I-III, pod opieką nauczycieli byli w Zalesiu na rozstrzygnięciu Gminnego Konkursu Plastycznego "Niepodległość na obrazku - prace dzieci na 100-lecie odzyskania niepodległości". Jury z pośród 36 prac z terenu całej gminy przyznało nagrody specjalne dla Mikołaja Kustronia, Natalki Guzik  oraz Zuzi Głód. Pozostali uczniowie również zostali docenieni za swoje piękne prace otrzymując dyplomy, nagrody książkowe oraz słodki poczęstunek. Gratulujemy wszystkim naszym uczniom udziału w konkusie, zdobytych nagród i dyplomów oraz życzymy dlaszych sukcesów.

https://photos.app.goo.gl/zAk6saDMYpvZqQoh8

czytaj dalej... na temat: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Zalesiu

Gminny turniej tenisa stołowego

Utworzono dnia 07.11.2018

6 listopada b.r. w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego w ramach Szkolnego Związku Sportowego- Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

Do rozgrywek w kategorii chłopców zgłosiły się 3 szkoły, z Miejsca Piastowego, z Zalesia i  z Wrocanki, a w kategorii dziewcząt szkoła z Zalesia i Wrocanki. Mecze rozgrywano do 3 wygranych setów.

Na początku stoczono mecze singlowe, następnie mecz deblowy i na koniec drugi mecz singlowy.

W kategorii dziewcząt wygrała drużyna z Zalesia, pokonując dziewczęta z Wrocanki wynikiem punktowym 3:2.

W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła SP Zalesie, drugie miejsce SP z Miejsca Piastowego, a trzecie miejsce SP Wrocanka.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe nagrody.

Gratulujemy uczniom Szkoły Podstawowej w Zalesiu i życzymy im powodzenia na szczeblu powiatowym w Łękach Dukielskich.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII  i jeden uczeń klasy VII. 

Serdeczne podziękowania składamy Pani Wiesławie Guzik, która sprawowała funkcję głównego sędziego zawodów oraz użyczyła nam sprzętu klubowego na potrzeby turnieju.

https://photos.app.goo.gl/dDoX65tkyWQ4Spey9

"Pamiętamy o tych, którzy odeszli..."

Utworzono dnia 06.11.2018

5 listopada świetliki wraz z opiekunką wybrały się na miejscowy cmentarz. Dzieci zabrały ze sobą  znicze, które symbolicznie złożyły przy pomniku poległych w I wojnie światowej oraz przy obelisku ku czci męczeńskiej śmierci ks.Jerzego Popiełuszki. W wielkim skupieniu i zadumie odmówiono modlitwę za zmarłych.

https://photos.app.goo.gl/UGKP3qQXCgStyrTY8

Akademia z okazji stulecia odzyskania niepodległości i wyjazd do Rzeszowa- ogłoszenia!

Utworzono dnia 05.11.2018

W czwartek- 8 listopada- uczniowie klasy VII ( 8 uczniów) oraz uczniowie klasy IV( wszyscy) zaprezentują przedstawienie pt. "Gazeciarze II RP". Występ odbędzie się o godzinie 8.00. Proszę, aby wszyscy występujący uczniowie przyszli w tym dniu na godzinę 7:30- na salę gimnastyczną, celem przygotowania się do występu.

W piątek- 9 listopada- wyjazd do Rzeszowa( uczniowie z klas IV-VIII). Zbiórka przy domu Ludowym we Wrocance o godzinie 8:00. Proszę zabrać ze sobą parasole, kanapki i coś do picia. Powrót może być utrudniony przez korki na drodze. Planowany wyjazd z Rzeszowa około 15:15. Możliwy powrót na miejsce około 16:30- 17:00. Kontakt telefoniczny do kierownika wycieczki: 608 371 353.

" O!błędne dyktando"

Utworzono dnia 03.11.2018

W sobotę 27 października dwóch reprezentantów naszej Szkoły brało udział w ogólnopolskim finale akcji "O!błędne dyktando". Wydarzenie odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki, a patronat honorowy nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kacper i Kamil Kucia znaleźli się wśród 300 osób wyłonionych spośród ponad 20000 uczestników eliminacji online. Finaliści musieli stawić czoła nie tylko dobrze znanym ze szkolnych dyktand  słowom: druh, jarzyna czy jeżyna, ale również takim tworom (potworom) językowym jak:  fantasmagoryczne lapidarium, rachityczne charty, frenetyczny absztyfikant, humbug czy topinambur. Chłopcom nie udało znaleźć się w dziesiątce wyróżnionych, ale zebrali cenne doświadczenia, które na pewno będą procentować na lekcjach języka polskiego. Gratulacje dla Kamilka i Kacperka oraz powodzenia w przyszłym roku. Będziemy trzymać kciuki!

https://photos.app.goo.gl/nRWsdoL4bUtiCudb9

czytaj dalej... na temat: " O!błędne dyktando"

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 504

W poprzednim tygodniu: 892

W tym miesiącu: 1701

W poprzednim miesiącu: 3043

Wszystkich: 42843

Zegar

Imieniny

MISJA NASZEJ SZKOŁY

Dziecko jest dla nas największym dobrem, dlatego umożliwiamy mu maksymalną realizację własnych możliwości w klimacie wzajemnego szacunku, w którym każdy doświadcza miłości i wsparcia  z jednoczesnym poszanowaniem godności i własnej wartości.