Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

AKTUALNOŚCI, strona 5:

Eksperymenty - takie lekcje lubimy!

Utworzono dnia 03.03.2024

Uczniowie klasy 2 wykonali czwarte zadanie z projektu "Luźne lekcje z naukowcami". Przybliżona została im postać Alberta Einsteina. Uczniowie obejrzeli film opowiadający o jego życiu oraz dowiedzieli się jakiego ważnego dla ludzkości odkrycia dokonał. Uczniowie podczas zajęć wykonali doświadczenie przedstawiające obieg wody w przyrodzie „deszczowa chmurka”, do którego wykorzystali: piankę do golenia, słoiki, barwniki oraz pipety. W ramach kreatywności dzieci, powstały różne modyfikacje deszczu.

Dzieci lubią eksperymenty, dlatego wykonaliśmy również doświadczenie, które pozwoliło nam odpowiedzieć na pytanie: Czy można nadmuchać balon bez dmuchania? Przekonaliśmy się, że nauka może nas mile zaskoczyć.

A. Rozel

M. Pachana

https://photos.app.goo.gl/YrETDnRWsLSCKwn38

czytaj dalej... na temat: Eksperymenty - takie lekcje lubimy!

Najcieplejszy kolor

Utworzono dnia 03.03.2024

Uczniowie podczas zajęć zdobywali wiedzę na temat energii słonecznej. Nie zabrakło ciekawych doświadczeń. Tym razem pierwszaki sprawdzały, który kolor okaże się najcieplejszy. Do doświadczenia zastosowano odpowiednie kolory kartek i foliowy woreczek, w którym umieszczona została jedna ze szklanek z wodą. Pomiar wody wykonany został termometrami kuchennymi. Zestaw badawczy został wyeksponowany pod światło lampki, a wnioski z doświadczenia zdziwiły niektórych uczniów. Okazało się, że woda w szklankach ustawionych na czarnej kartce oraz w foliowej torebce była najcieplejsza. Uczniowie mieli okazję do świetnej zabawy i nauki o sposobach wykorzystania energii słonecznej.

E. Głód

https://photos.app.goo.gl/iQAxyq9x35MQHZg5A

czytaj dalej... na temat: Najcieplejszy kolor

III Gminne Bajkowe Spotkanie z Językiem Angielskim „Happily Ever After”

Utworzono dnia 31.01.2024

26 stycznia 2024r. w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu odbyło się III Gminne Bajkowe Spotkanie z Językiem Angielskim „Happily Ever After”. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klasy III. Celem spotkania było poszerzenie znajomości języka angielskiego, kształtowanie pozytywnej postawy do języka obcego, a w szczególności międzyszkolna integracja uczniów z Gminy Miejsce Piastowe. Gminne Bajkowe Spotkanie z Językiem Angielskim nie miało charakteru konkursowego. Była to zabawa polegająca na współpracy i nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami z innych szkół. Tegoroczne spotkanie skoncentrowane było wokół dwóch bajek: „Trzy świnki” i „Kot w butach”. Na podstawie obejrzanych bajek każda losowo wybrana drużyna rozwiązywała zadania, doskonale się przy tym bawiąc. Wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu za zaproszenie, wspaniałą zabawę oraz życzliwą i miłą atmosferę.

B. Moskal

https://photos.app.goo.gl/wa3PV9Lt1H7bjX1d8

czytaj dalej... na temat: III Gminne Bajkowe Spotkanie z Językiem Angielskim „Happily Ever After”

Bal karnawałowy w kl. I-III

Utworzono dnia 31.01.2024

26 stycznia był nietypowym i długo oczekiwanym przez uczniów kl. I-III dniem. Przez dwie pierwsze godziny lekcyjne dzieci mogły poczuć się jak w kinie. Uczniowie obejrzeli interesujący film, a w między czasie pojawił się też popcorn! Przyszedł też czas na bal! Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala udekorowana kolorowymi balonami i  serpentynami zachęcała do skocznej zabawy. W atmosferze radości i w rytmie skocznej muzyki dzieci przeżywały swój czas tańców i pląsów, które przeplatane były ciekawymi konkursami. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, którzy towarzyszyli dzieciom w ich wspólnej zabawie. Podczas balu przewidziana była przerwa na odpoczynek i poczęstunek, który zasponsorowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy.

Nauczyciele kl. I-III

https://photos.app.goo.gl/FpWmH949TBCRKNiY7

czytaj dalej... na temat: Bal karnawałowy w kl. I-III

O tym, jak bezpiecznie spędzić zimowe ferie?

Utworzono dnia 31.01.2024

O zasadach, które obowiązują podczas zimowych zabaw opowiedzieli uczniom kl. I-IV policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Kolejne z kolei zajęcia profilaktyczne z udziałem funkcjonariuszy policji mają na celu ochronę bezpieczeństwa naszych uczniów podczas zimowych ferii.

SP Wrocanka

https://photos.app.goo.gl/BC1WFVtPo6F4k9sX8

czytaj dalej... na temat: O tym, jak bezpiecznie spędzić zimowe ferie?

"Policyjna nuta bezpieczeństwa" w SP Wrocanka

Utworzono dnia 31.01.2024

Pod takim hasłem odbyła się edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie mieli okazję gościć Pana  asp. szt Dariusza Szelige, który w niezwykle interesujący sposób przeprowadził lekcję profilaktyczną, do której sam napisał tekst i stworzył muzykę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

SP Wrocanka

https://photos.app.goo.gl/qJ4GNH2mqRaHL4Bn9

czytaj dalej... na temat: "Policyjna nuta bezpieczeństwa" w SP Wrocanka

V etap - czym są odnawialne źródła energii?

Utworzono dnia 31.01.2024

Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi źródeł energii. Obejrzany film przybliżył uczniom wybrane przykłady paliw kopalnych, jak również w jasny sposób wyjaśnił sposób ich powstawania. Poruszyliśmy dyskusję, której tematyka nawiązywała do przykładów nieodnawialnych źródeł energii. Surowce energetyczne takie jak węgiel, czy ropa powstawały przez miliony lat, a ich złoża mogą się wyczerpać i nie odnowią się w krótkim czasie. Zgodnie przyznaliśmy rację, że odnawialne źródła energii, takie jak słońce, czy wiatr nie ulegają zużyciu. Wykorzystanie różnych źródeł energii ma też swoje wady i zalety. Pierwszaki utrwaliły wiedzę tworząc w zespołach „Energetyczne katalogi”.

E. Głód

https://photos.app.goo.gl/CMThT9LjRGCDozmn8

czytaj dalej... na temat: V etap - czym są odnawialne źródła energii?

Szkolna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

Utworzono dnia 31.01.2024

W piątek, 19 stycznia w naszej szkole odbyło się artystyczne widowisko dla Babć i Dziadków z okazji ich święta. Jasełka w wykonaniu młodych aktorów zachwyciły zaproszonych gości.

W rolach głównych wystąpili:

grupa „Biedronki” 3-4 latki przygotowani przez Panią Annę Leń i Anetę Węgrzyn oraz grupa „Pszczółki” 5-6 latki przygotowani przez Panią Małgorzatę Maczugę i Panią Wiolettę Urbaś.

Emocje wyrysowane na twarzach dziadków świadczyły o czystej bezwarunkowej miłości względem swoich pociech. Na koniec spotkania głos zabrała Dyrektor Nina Hanus oraz Wójt Gminy Dorota Chilik, która nagrodziła młodych aktorów słodkościami. Był to piękny dzień, pełen wzruszeń!

SP Wrocanka

https://photos.app.goo.gl/Tmz7jZXVUDqrLxmaA

czytaj dalej... na temat: Szkolna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

Jak dzięki ropie naftowej powstała jasność? Zajęcia z koła naukowego kl. I

Utworzono dnia 31.01.2024

W trakcie realizacji zadań z IV etapu programu „Być jak Ignacy” mali naukowcy zdobywali wiedzę na temat ropy naftowej. Za pomocą kolorowych karteczek uczniowie mieli za zadanie przedstawić w grupach własne pomysły sposobów oświetlania wg odpowiedniej kolejności, a następnie zapoznali się z historią Ignacego Łukasiewicza- twórcy lampy naftowej, który zrewolucjonizował sposób, w jaki oświetlano małe domy i wielkie miasta. Następnie dzieci stworzyły małą książeczkę o „Superbohaterze z Bóbrki”, która była okazją do utrwalenia zdobytej wiedzy. Podczas doświadczeń pierwszaki miały okazję do przeprowadzenia badań nad właściwościami ropy przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Dowiedli, że ropa jest substancją o specyficznym zapachu, łatwopalną, nie rozpuszcza się w wodzie, chroni drewno przed wilgocią, a po poddaniu jej odpowiednim procesom ma duże zastosowanie w gospodarce. Nieumiejętne przechowywanie ropy, bądź jej wydobywanie może stać się zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali swoje zadania. Była to kolejna dawka wiedzy!

E. Głód

https://photos.app.goo.gl/J3cQ477JhRcm5SC5A

czytaj dalej... na temat: Jak dzięki ropie naftowej powstała jasność? Zajęcia z koła naukowego kl. I

Co słychać u Świetliczaków w styczniu?

Utworzono dnia 31.01.2024

Styczeń rozpoczęliśmy naładowani energią i siłami do działania! Wszyscy wróciliśmy po świątecznej przerwie uśmiechnięci i zadowoleni. Świetliczaki wróciły do swoich ulubionych zabaw: lepienia z plasteliny, malowania farbami, zabawy w kalambury, akrobatyki oraz tworzenia różnych konstrukcji z kartek.

10-tego stycznia postanowiliśmy przygotować smaczną przekąskę – tosty. Wszyscy chętnie uczestniczyli w przygotowywaniu kanapek, które później lądowały w tosterze, oczywiście pod opieką nauczyciela. Każdy zrobił swojego tosta z ulubionych składników czyli szynki i żółtego sera. Pojawiły się w nich także ogórek korniszony, kukurydza, a także przyprawa oregano, która dodaje świetnego aromatu. Styczeń kojarzy nam się z karnawałem, tak więc Świetliczaki wykonały maski karnawałowe, które mogą wykorzystać na swoim balu. Nie zabrakło brokatu, cekinów i kryształków, dzięki czemu wszystkie przepięknie błyszczą. Pewnego dnia nasz Świetliczak dostarczył mnóstwo grosików, aby zasilić piękną inicjatywę jaką jest „góra grosza”. Wszyscy chętnie pomagali wrzucać grosiki do słoika. Piotruś Kucia – bardzo dziękujemy Tobie i Twoim Rodzicom za pomoc!

19 stycznia to Dzień Popcornu. A jak popcorn, to i film! Świetliczaki przegłosowały i obejrzeliśmy fragmenty filmu Jasia Fasoli. Cały dzień uśmiech nie schodził nam z twarzy!

21 i 22 stycznia – chyba wszyscy dobrze znamy te daty. To oczywiście odpowiednio Dzień Babci i Dzień Dziadka. Postanowiliśmy stworzyć dla nich laurki, aby wiedzieli jacy są dla nas ważni. Każdy uczeń zabrał je ze sobą i wręczył w dniu święta swoim ukochanym Dziadkom.

Pod koniec miesiąca za zaangażowanie, pomoc, chęć uczestnictwa w zajęciach i swoją postawę Świetliczakiem Miesiąca został Szymon Flis. Wielkie gratulacje! 

 

Opiekun Świetliczaków
J. Janusz

https://photos.app.goo.gl/bZ3LyT8dhLPHqerF7

czytaj dalej... na temat: Co słychać u Świetliczaków w styczniu?

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 423

W poprzednim tygodniu: 546

W tym miesiącu: 2053

W poprzednim miesiącu: 2228

Wszystkich: 181179

Zegar

Imieniny

MISJA NASZEJ SZKOŁY

Dziecko jest dla nas największym dobrem, dlatego umożliwiamy mu maksymalną realizację własnych możliwości w klimacie wzajemnego szacunku, w którym każdy doświadcza miłości i wsparcia  z jednoczesnym poszanowaniem godności i własnej wartości.