Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

AKTUALNOŚCI, strona 5:

Spotkanie z astronomem

Utworzono dnia 12.04.2019

W dniu wczorajszym gościliśmy w szkole pana astronoma Piotra Guzika – tatusia naszych uczniów Natalki i Tomka. Dzieci z kl.I-III z dużym zainteresowaniem wysłuchały informacji przekazanych nam przez naszego gościa. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się astronom oraz mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet pomagać w składaniu urządzenia, służącego do obserwacji nieba – teleskopu. Bardzo zainteresowały nas ciekawostki i doświadczenia dotyczące światła słonecznego. Wiemy już jak to się dzieje, że księżyc świeci, jak długo Ziemia obraca się wokół własnej osi, skąd biorą się pory roku i dlaczego latem dzień jest dłuższy a zimą krótszy.  Warta zapamiętania jest informacja, że Ziemia jest najbliżej Słońca wtedy, kiedy u nas jest zima. Zajęcia bardzo się nam podobały i mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję posłuchać ciekawych opowieści o naszej Planecie. Dziękujemy Panu Piotrowi za interesującą lekcję.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,6660CBB04A0DB0E32ED501DED1F39A1C5DF3B2DB#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,166249047B207AEF4011404BD0C2CEE1415080E7#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,71C8FDD3CB0ECCC8785567F0B3442067B6BAC7E8#/

Tradycyjny sad Grellaków.

Utworzono dnia 09.04.2019

Uczniowie klasy IV wzięli udział w projekcie "Tradycyjny sad". Ukazały się wyniki I etapu i zostaliśmy zakwalifikowani do otrzymania grantu na szkolny mini sad. Uzyskaliśmy 576 punktów, co plasuje nas na szóstym miejscu wśród 95 uczestników do klasy VI włącznie. Jest to bardzo dobry wynik, ale niestety brakło nam 10 punktów do otrzymania nagrody za I etap. Przed nami etap II- zakładanie sadu. Niebawem na działce za szkołą posadzimy swój mini sad, który będziemy pielęgnować. Cieszymy się z otrzymania grantu i mamy nadzieję, że osiągniemy cel i za parę lat będziemy się rozkoszowali smakiem pysznych gruszek. /M.Baran/

WYNIKI I ETAPU: https://www.tradycyjnysad.pl/index.php?m=wy&idetap=1

czytaj dalej... na temat: Tradycyjny sad Grellaków.

Lekcja muzyki w kl. II+III

Utworzono dnia 09.04.2019

W poniedziałek 8 kwietnia uczniowie kl. II i III uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez studentkę p. Patrycję Filus w ramach praktyk studenckich. Tematem lekcji było m.in. poznanie budowy i brzmienia skrzypiec. Pani Patrycja zaprosiła na lekcję skrzypaczkę- p. Karolinę Kowalską. Uczniowie zobaczyli jak wyglądają skrzypce, dowiedzieli się jak są zbudowane, kto je tworzy, jak się na nich gra , a przede wszystkim jak brzmią.

Pani Karolina grała utwory na instrumencie – dzieci z uwagą słuchały i bawiły się przy muzyce.

Pod koniec lekcji uczniowie zadawali naszemu gościowi pytania np. – kiedy p. Karolina zaczęła grać na skrzypcach, czy nauka gry na tym instrumencie jest trudna, mogli też wziąć skrzypce do ręki i „zagrać na nich”.

Dziękujemy p. Patrycji i p. Karolinie za poszerzenie wiedzy muzycznej, kształcenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,B7B1586B3B7FCC4524B0963D94097934431766AA#/

Bo pomagać jest fajnie…

Utworzono dnia 07.04.2019

W dniu 8 marca 2019 roku, w naszej szkole rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Wolontariatu. Tworzą je uczniowie z klas VII i VIII pod opieką pani Moniki Michalczyk. Wspólnie postanowiliśmy dokonać adopcji na odległość za pośrednictwem Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. W ten sposób chcemy pomagać tym, którzy tej pomocy bardzo potrzebują. 5 marca przyszła oczekiwana przez nas wszystkich decyzja o adopcji. I tak oto, przedstawiamy wam naszego szkolnego braciszka Clucharda Armond’a. Chłopiec ma 13 lat i chodzi do szóstej klasy szkoły podstawowej. Mieszka z rodzicami w wiosce Djouth, w Kamerunie. Ma siedmioro rodzeństwa. Jego rodzina utrzymuje się z uprawy kawałka pola. Część zbiorów sprzedają, aby utrzymać rodzinę, niestety to wszystko nie wystarcza na codzienne potrzeby oraz na opłatę szkoły dla dzieci. Wysyłając co miesiąc 60 złotych na konto chłopca umożliwiamy mu nie tylko naukę ale także lepsze życie. Ponieważ pieniądze na utrzymanie Clucharda Armond’a musimy zarobić sami, dlatego co miesiąc w naszej szkole będzie organizowany słodki dzień. Pieniądze zarobione w ten sposób wyślemy za pośrednictwem Sióstr do Afryki. Zachęcamy wszystkich do współpracy i wsparcia naszej inicjatywy. Pokażmy wszystkim, że mamy ogromne serca. Do dzieła!!!

Wolontariusze

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,91F1AD5B9EF455B3934A888DC61EDDC562E812DB#/

"Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje"

Utworzono dnia 21.03.2019

W dniu 21 marca w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat: " Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje", którą poprowadził Pan Ryszard L. z KRUS w Krośnie.

Pogadanka odbyła się w dwóch grupach:

I- grupa- klasy 0- IV

II grupa- klasy V-VIII

W pierwszej części omówiono zachowanie dzieci związane z pracą i zabawą na terenie gospodarwstwa rolnego z uwzględnieniem czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. W drugiej części wyświetlono film " Rodzina Porażków"- dla dzieci młodszych oraz "Bezpieczeństwo dzieci na wsi"- dla grupy starszej.

Na zakończenie pogadanki zaproszono wszystkie dzieci do udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla dzieci " Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje.

Szkołę zachęcono do udziału dzieci w konkursie internetowym "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy" pod linkiem http://prewencja.krus,gov.pl

Wszyscy uczestnicy pogadani otrzymali dostępne broszury: Jestem bezpieczny na wsi, Upadek to nie przypadek, Bezpieczeńtwo czyli jak unikać wypadków na wsi oraz gadżety odblaskowe.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi L. za poprowadzenie ciekawych zajęć.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,05C1258E6BE5B708CB8C00DB098BC37BA19DD9AE#/

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież zapobiega pożarom

Utworzono dnia 20.03.2019

20 marca w  Miejscu Piastowym w budynku Straży Pożarnej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem " Młodzież zapobiega pożarom". Turniej, którego celem jest promocja przepisów pożarowych, podtrzymywanie tradycji oraz popularyzacja sprzętu straży pożarnej, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.W zmaganiach wzięło udział 13 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum oraz ponadgimnazjalnych. 
Naszą szkołę reprezentowali: Kacper G. Bartosz Rz. i Dawid B. Opiekę nad uczniami sprawował Pan Bogdan Sz.
Uczestnicy startowali w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy I-VI, szkoła podstawowa klasy VII-VIII i klasa III gimnazjum i ponadgimnazjalnych. 
Pierwszy etap turnieju polegał na rozwiązaniu testu ( 25 pytań) następnie odpowiedzi ustne złożone z 4 pytań.
Po udzielonych odpowiedziach komisja podsumowała turniej i ogłosiła wyniki.
W kategorii szkół podstawowych Dawid Bugiel zdobyl II miejsce, natomiast w kategorii gimnazjum Kacper Glen i Bartosz Rzeźnikiewicz odpowiednio 4 i 5 miejsce. 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a zwycięzcom życzymy udanego startu w eliminacjach powiatowych.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,C22E94BC33427827F76CFDF8DF9A07883772EA3D#/ 

SUKCES NASZEGO UCZNIA

Utworzono dnia 19.03.2019

Od kilku lat Wydział Nauki Katolickiej w Przemyślu oraz Kuratorium Oświaty organizują dla Szkół Podstawowych Konkurs Biblijny, który odbywa się w trzech etapach: szkolnym, dekanalnym i diecezjalnym. Na poziomie dekanalnym uczeń naszej szkoły Filip J. zajął wysokie drugie miejsce.

Uczeń ten wziął również udział w półfinale XIX Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Michalcki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

Serdecznie gratulujemy Filipowi i życzymy dalszych sukcesów oraz zapału w rozwijaniu swoich talentów.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,1FE114C37E7BB5901EF3D09837C6B29D44C4969B#/

 

WYCIECZKA KL. IV DO JASŁA

Utworzono dnia 15.03.2019

Wszyscy lubią słodycze, lizaki także, toteż uczniowie klasy IV, pod opieką wychowawczyni- Małgorzaty B. i pani Basi L. wybrali się do wytwórni lizaków w Jaśle. Podróż była nietypowa, ponieważ pojechaliśmy pociągiem do Jasła i z powrotem. Wszyscy uczniowie jechali tym środkiem transportu pierwszy raz w życiu, toteż emocje były wielkie. W Muzeum Lizaka u Schabińskich wycieczkowicze oglądnęli maszyny do wyrobu lizaków, poznali historię wytwarzania tych słodyczy oraz zasady produkcji. Najważniejsze, że na koniec czwartoklasiści wykonali własnego, kolorowego lizaka o smaku gumy balonowej. Uwieńczeniem prac w charakterze cukierników było otrzymanie dyplomu. Po warsztatach w Muzeum Lizaka wszyscy stanęli za stołem do wyrabiania pizzy. Młodzi kucharze przeszli również szkolenie warsztatowe z wyrobu pizzy włoskiej i każdy wykonał własny smakołyk, który „powędrował” do pieca. Najlepszy moment polegał na jej zjedzeniu. Uhonorowaniem pracy było otrzymanie kolejnego dyplomu. Na szczęście po warsztatach zrobiło się słonecznie, toteż podróżnicy wybrali się  w „jasielskie góry”, położone nad „jasielskim morzem”. Była to niezwykle daleka i ciężka eskapada, która wymagała wspinaczki po błotnistym zboczu. Na szczęście wszyscy zdobyli „szczyt” Skałek i z satysfakcją mogli podziwiać panoramę na Zbiornik Skałki. W drodze na dworzec „zahaczyliśmy” jeszcze o Żydowski Cmentarz. Nogi bolały, ale z uśmiechem na twarzy wszyscy „potoczyli się” na dworzec PKP. Po odpoczynku na stacji, wyruszyliśmy jeszcze na Górkę do jasielskich sióstr Wizytek. W pięknym kościółku pomodliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej i „ostatkiem sił” powróciliśmy na stację, aby zająć miejsca w pociągu. Podróż była dla uczniów wielką frajdą i mimo bolących nóg pozostanie w pamięci.  /M. Baran/

https://photos.app.goo.gl/JeuWEXn22dBjsCSVA

 

czytaj dalej... na temat: WYCIECZKA KL. IV DO JASŁA

Wyjazd uczniów kl. IV-VIII na lodowisko

Utworzono dnia 14.03.2019

W dniu 14.03.2019r.  40 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wyjeździe na Arenę Sanok.

Wyjazd zorganizowała nauczycielka wychowania fizycznego pani Barbara L.  wraz z opiekunami: panią Małgorzatą B.,  panem Łukaszem D. i panem Bogdanem Sz., którzy czuwali nad bezpieczną jazdą uczniów na lodzie.

Celem wycieczki było miłe i aktywne spędzenie czasu podczas jazdy na łyżwach, pokonywanie własnych słabości i lęków, rozwijanie wytrwałości w dążeniu do celu oraz nauka i doskonalenie tej zimowej dyscypliny sportowej. Bardzo szybko okazało się, że pobyt na lodowisku jest nie tylko świetną formą rozrywki, ale przede wszystkim intensywną aktywnością ruchową. Znaczna część grupy doskonale radziła sobie z jazdą na łyżwach, a uczniowie, którzy stawiali pierwsze kroki na tafli lodowej, bardzo szybko wykształcili w sobie równowagę i samodzielne poruszanie się. Doświadczeni łyżwiarze chętnie pomagali kolegom nowicjuszom. Zabawa na lodzie sprawiła uczniom ogromną frajdę, a co najważniejsze, umocniła integrację wśród naszej młodzieży oraz była okazją do nawiązania nowych przyjaźni z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie, którzy również w tym samym czasie korzystali z lodowiska.

Kolejnym punktem wyjazdu była regeneracja po wysiłku w sanockim Mc’ Donaldzie, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

Wszyscy byli zadowoleni z  wycieczki i tego rodzaju aktywnego wypoczynku. Na pewno  jeszcze nieraz uczniowie wybiorą się na lodowisko ze swoimi przyjaciółmi lub rodziną.

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,AF1FBD47BC36CD4F995561C3A431FB39C22D02BF#/

Pasowanie na Czytelnika

Utworzono dnia 12.03.2019

12 marca 2019 roku to ważny dzień dla naszych pierwszaków. Dziś szkolna biblioteka zamieniła się w bajkowe królestwo, którym włada Królowa Książek i Król Czytelnik. To ich wysłannicy ( bardzo pomocne Krasnale) zaprosili uczniów pierwszej klasy na uroczystość Pasowania na Czytelnika. Po sprawdzeniu wiedzy pierwszaków i przekazaniu im ważnych zasad panujących w bibliotece, przyszedł czas na złożenie uroczystego przyrzeczenia. Po nim, ogromną encyklopedią uczniowie zostali pasowani na czytelników przez bibliotekarkę. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki. /K.Stec/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,641F9840B1EA73F3BB1668BB47BCA9F130FE7EB6

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 301

W poprzednim tygodniu: 418

W tym miesiącu: 1365

W poprzednim miesiącu: 1126

Wszystkich: 54904

Zegar

Imieniny

MISJA NASZEJ SZKOŁY

Dziecko jest dla nas największym dobrem, dlatego umożliwiamy mu maksymalną realizację własnych możliwości w klimacie wzajemnego szacunku, w którym każdy doświadcza miłości i wsparcia  z jednoczesnym poszanowaniem godności i własnej wartości.